Akıllara ziyan transfer hikayesi

Takımlar hedeflerini sezon başında belirler. Sezon başı kamp çalışmaları, ‘Lay lay lom’ geçen Antalyaspor’dan nasıl bir performans beklersiniz? Transfere fiyasko ile başlandı. Ömer Şişmanoğlu’nu Beşiktaş’a 1 milyon 550 bin Euroya sattılar. Bu futbolcu için Kayserispor’a 500 bin Euro bonservis bedeli ödenmişti. Yani bu satıştan 1 milyon 150 bin Euro kazanıldı.

Ömer geçen sezon tek başına 4 maçı kopardı. Bu, 12 puan ve 3 milyon 760 bin lira galibiyet geliri demektir. Kaldı ki Ömer bunu takıma uyum süreci ve sakatlık olumsuzluğu yaşadığı bir sezonda yaptı. Kadroda tutsan bu futbolcunun sana bir sezonda en az 15 puan ve 5 milyon lira civarında para kazandıracağı ortada. Hangi akla hizmetle bu adamı 1 milyon 150 bin Euroya tercih edersin? İyi ki 3 milyon 100 bin Euroya Terek’e satılan Aissati için pazarlıklar eski yönetim zamanında başlamış. Yoksa bu futbolcu da bedavaya giderdi.

Parayı yeniler aldı takımı eskiler taşıdı
Gencer, 19 futbolcu aldı ama sezonda en çok forma giyen 15 futbolcudan sadece 4’ü onun transferi. Bu 4 transfer arasındaki Fornezzi ile ön anlaşmayı da Mehmet Özdilek yapmıştı.

Yani en çok oynayan 15 futbolcu arasında aslında Gencer’in transferlerinden sadece Serkan, Vederson ve Insa var. Şimdi burada nasıl oluyor da kulübün parasının büyük bölümü yeni transferler gidiyor? Bunu benim aklım almadı. Neler oluyor Allah aşkına birileri açıklasın.

Gencer’in yaptığı en akılllıca iş, devre arasında imza attırdığı 5 futbolcunun sözleşmesine koydurduğu, ‘takım düşerse tek taraflı fesih’ maddesi. Bunu da o mu akıl etti bilmiyorum. Bu futbolcuların maliyeti PTT 1. Lig için çok çok yüksek.
Ben, Kayseri maçı sonrası köşe yazımda “Düştük” demiştim, Gencer de, “Daha 8 hafta var, takımı düşürdüler. Yazıklar olsun” diyerek karşılık vermişti. Bak şu konuşana! Kendisi devre arasında takımın düşeceğini kabullenmiş, sözleşmelere bu ibareyi yazdırmış. Yorum sizin!


Cengiz ALTAY / Antalya Gazetesi