Altyapı gelecektir gelecek karartılmamalı

Altyapı gelecektir gelecek karartılmamalı

Biz spor kökenli gazeteciler için hafta sonu kavramı yoktur.

Zira vatandaş tatil yaparken bizler maçtan maça koştururuz.

Her zamanki gibi geride kalan Cumartesi ve Pazar günü de benim için çok yoğun geçti.

Cumartesi günü arabama atlayıp soluğu Antalyaspor’un Döşemealtı’nda bulunan Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’nde aldım. Antalyaspor U21 Takımı’nın Kasımpaşa ile maçı vardı. Tribünde yerimizi aldık, hakemin başlama düdüğüyle maça kilitlendik. Hafta içi teknik heyette yapılan değişikliklerin takıma nasıl yansıdığını gözlemlemeye çalıştık. Altyapı direktörü David Badia, yardımcısı Mehmet Uğurlu ve diğer altyapı hocalarının da takip ettiği maçta takımın başında bir gün önce getirilen Göksel Kırıkoğlu çıktı. Antalyaspor altyapısında yıllarca çalışan ve camia içerisinde sevilen Kırıkoğlu, Gökben Kaptan’dan devir aldığı kadroyla çıktığı ilk maçından yüzünün akıyla çıktı. U21 Takımı sahadan 4-2 galip ayrılıp kötü gidişine son verdi. Tribünde maç izleyenler takımı iyi bulurken, David Badia’nın getirdiği yabancı oyuncular masaya yatırıldı. Yabancı oyuncu olayını yanlış bulanlar çoğunluktaydı. Getirilenlere maaş ödendiği, Türk oyunculara ise harçlık dahi verilmediği yüksek sesle dillendirildi. Ayrıca getirilen oyuncuların performansının yerli futbolculardan iyi olmadığı da sık sık ifade edilen konuların başında geldi.

Bu karşılaşmadan hemen sonra soluğu Antalya Arena Stadı’nda aldım.

Süper Lig’de inişli çıkışlı bir grafik çizen Antalyaspor’un Karabükspor karşısında sergileyeceği ve alacağı sonuç merak ediliyordu.

Antalyaspor maça hızlı başladı, 6’ncı dakikada öne geçti. İlk 20 dakikada ise en az 3-4 net pozisyon harcadı. Yakaladığı pozisyonları atamayan Antalyaspor için sonraki dakikaların sıkıntı yaratacağı belliydi. Düşündüğümüz gibi de oldu, maça eşitlik geldi. Ancak bu golden sonra dünya yıldızı Samuel Eto’o yine sahneye çıktı, kendisinin ve takımının ikinci golüne imza attı. Buna rağmen yine kimse rahat değildi. Rakipten bir oyuncu atıldı, ‘oh’ çekeceğimiz yerde ecel terleri döktük. Sakıp Aytaç’ın çizgiden çıkardığı top Antalyaspor’a adeta hayat verdi ve şimdilik bir rahatlama sağlandı. Bu maçın yıldızı kuşkusuz Eto’o’ydu.

Yoğun geçen günün ardından Pazar gününün hesapları yapıldı. Zira bu kez de Antalyaspor U17 ve U19 takımlarının maçı vardı. Sabah direksiyonu Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’ne kırdım. U17 ve U19 takımlarımız sahadan beraberlikle ayrıldı. Burada bir parantez de hakemler için açmak istiyorum. U17 maçını yöneten Antalyalı hakemler Antalyaspor aleyhine çalışmak için yemin etmiş gibiydiler. O kadar basit pozisyonlarda yanlış kararlar verdiler ki tribündekiler gözlerine inanamadı. Hatta bilerek Antalyaspor aleyhine çalıştıkları bile iddia edildi.

U19 takımında da tıpkı bir üst kategoride olduğu gibi yabancı oyuncular var. 9 sırt forma numarasıyla David bunlardan biri. Gürcistanlı olan genç oyuncu birkaç haftadır sahaya ilk on birde çıkıyor. Ne hikmetse oynadığı son 3 maçta U19 takımı sahadan galip ayrılamadı. İki yenilgi ve bir beraberlik alan kırmızı beyazlı takımda bazı oyuncuların görev verilen mevkilerde sırıttığı da görüldü. Bunu yanımda bulunan futbol adamlarına sordum. Gürcü oyuncu David’e yer açmak için kadroya ciddi müdahalelerin olduğu söylendi. Örneğin David’i ileride oynatmak için o bölgede oynayan oyuncu sağ açığa çekildi. O bölgedeki oyuncu ise bir başka pozisyonda oynatıldı. Hal böyle olunca takımın kimyası bozuldu. Haliyle arzulanan oyun sergilenemiyor.

Tabi iddialar bununla sınırlı değil. Altyapı direktörü David Badia’nın oynattığı Gürcü oyuncu David’in babasıyla arkadaş olduğu, bunun için hocalara oynatmak için talimat verdiği belirtildi. İzlediğim David takımın en kötüsüydü. Ayağına gelen her topu ya ezdi ya da rakibe hediye etti. Girdiği net pozisyonlarda topu çok acemice kullandı. Özetle o kadar kötü bir oyun çıkardı ki ister istemez ‘yazık’ demekten kendimi alamadım. İddia ediyorum Türk oyuncunun hakkını yiyerek oynayan David gibi yüzlerce oyuncu var Antalya amatör küme takımlarında.

Bitmedi iddialar. U19 takımının kalesine koruyan Deniz Kök, bu hafta oynatılmadı. Bu kararı da David’in verdiği iddia edildi. Aynı zamanda CHP Antalya milletvekili Devrim Kök’ün oğlu olan Deniz, son maçlarda sergilediği performansla taraflı tarafsız herkesin takdirini topladı. Ancak buna rağmen David Badia’nın bu genç oyuncuyu kafaya taktığı ve oynatılmaması için antrenöre baskı yaptığı ifade ediliyor.

Altyapıda bu ve buna benzer olayların sıkça yaşanması maalesef hayra alamet değil. Dile getirdiğim bu sıkıntıların ciddi anlamda masaya yatırılıp araştırılması lazım. Geçtiğimiz hafta yazdığım yazılardan sonra harekete geçtiğini öğrendiğim yönetimin bu konulara da eğilmesinde yarar var. Zira altyapı bir takımın geleceğidir. Geleceğin kararmaması için yaşanan sıkıntıların giderilmesi gerekir.

Şifa ÇİÇEK