Antalya Stadyumu’nda bazı koltuklar kaldırılıyor

Antalya Stadyumu’nda bazı koltuklar kaldırılıyor

26 Ekim 2015 yılında açılışı yapılan ve o günden bu yana pek çok sorun ile karşı karşıya kalan Antalya Stadyumu’nda çok sayıda koltuğun da saha zeminini tamamen göremediği tespit edildi.

Antalyaspor Kulübü tarafından yapılan çalışmada ortaya çıkan bazı koltukların kaldırılması gündeme gelirken stadyum kapasitesinin de düşmesi bekleniyor.

Yaklaşık 200 kombineli taraftarın yeri değişecek

İptal edilecek koltukların yaklaşık 200’ünün kombine kart kapsamında satıldığı öğrenilirken, Kırmızı-Beyazlı kulüp de taraftarını mağdur etmemek için harekete geçti. Kombine kart sahibi taraftarına tek tek mesaj atan Kırmızı-Beyazlılar, “Antalyaspor Kulübü kararı ile Antalya Stadyumu’nda görüş kısıtlı olan koltuklar kaldırılacaktır. Kombineniz kısıtlı görüş alanındadır. Gün içerisinde aynı blok/kategori içerisinden tarafınıza yeni kombineniz tanımlanacaktır. Kombinenizin yerini, aynı kategori içerisinde değiştirmek istediğiniz takdirde Antalya Stadyumu gişelerinden gerçekleştirebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

TFF raporu gelmedi

Antalyaspor Kulübü’nün çalışmayı Passolig yetkilileri ile birlikte yaptığı ve durumu Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’ne rapor ettiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak ilk çalışmanın ise 2024 Avrupa Şampiyonası’na aday olunması gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu’nun anlaşmalı olduğu özel bir denetleme kurulu tarafından yapıldığı, ancak otoket çizimlerinin Kırmızı-Beyazlı kulübe teslim edilmediği bilgisine ulaşıldı. Antalyaspor Kulübü’nün, raporların beklenmesi gerekçesiyle çalışmayı sezon başında yapamadığı, TFF’nin de beraber çalıştığı denetleme kuruluyla yollarını ayırmasının ardından çalışmayı kendisinin yaptığı vurgulandı.

Zemini de güneş görmüyor

Projesi 2008 yılında yapılan ve inşaatı 2017’de tamamlanan stadyumda pek çok eksiğin bulunması da dikkat çekiyordu. FIFA kriterlerine göre yaşanan sorunları sonradan düzeltilen stadyumda zeminin bazı kesimlerinin güneş görmemesi de büyük sıkıntı yaratıyor. Güney yarı sahanın güneş görmemesi sebebiyle bir türlü istenen seviyeye gelemeyen zemin için bir dönem Antalyaspor’da Altyapı Direktörlüğü görevini üstlenen David Badia’nin yaptığı açıklama dikkat çekti.

“Kapasite 25 bin kişiydi”

Bir dergiye konuşan İspanyol teknik adam, stadyum zeminiyle ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:  Antalya Stadyumu’nun kapasitesi ilk başlarda 25 bin kişi olarak planlandı. Ardından işin ortasında kapasiteyi artırmaya karar verdiler ve sahayı 5-6 metre aşağı çektiler. Bu yüzden de saha, güneş ışınlarını alamamaya başladı. Bana, bu kaymadan dolayı çimlere güneş ışınlarının gelmediğini söylediler. Bunları kim tasarlıyor, kim onay veriyor?”