Artık ‘Kesik Minare’ değil!

Artık ‘Kesik Minare’ değil!

Antalya’da Kesik Minare olarak bilnen ve restorasyon sırasında minaresine yeniden külah takılması tartışmalara neden olan Şehzade Korkut Camisi’nde 123 yıl sonra ilk kez bu sabah ezan okundu.

Antalya’nın fethinin simgelerinden olarak kabul edilen, 1896 yılında çıkan yangından beri harabe haldeki Şehzade Korkut Camisi’nde 123 yıl sonra ilk defa ezan okundu. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun ön ayak olmasıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğünce camide geçen yıl kapsamlı bir restorasyon çalışması başladı. Caminin “Kesik Minare” olarak anılmasına neden olan minaresi, aslına sadık kalınarak yenilendi. Her geçen gün heybeti daha fazla ortaya çıkan camide minarenin tamamlanmasıyla 123 yıl sonra il ezanı bu cuma sabah namazında, Muratpaşa Camii’nin baş imamı hatibi Engin Şahin çıplak sesle mikrofonsuz okudu. ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

Selçukluların Antalya’yı fethiyle kiliseden camiye çevrildiği için fethin sembolü olan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 2. Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut’un Teke Sancak Beyliği’ne atanması ile onarılan cami, “Korkut Camisi” olarak anılmaya başlanmıştı. Şehzade Korkut, caminin minaresini de özel bir formda yaptırdı. 1896’da çıkan yangında büyük zarar gören cami, ibadete kapatıldı. Minaresinin ahşap külahının yanması ve zaman içinde yenilenememesi yüzünden cami, halk arasında “Kesik Minare” olarak anılmaya başladı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun çabalarıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğünce camide geçen yıl kapsamlı restorasyon çalışması başladı. Caminin “Kesik Minare” olarak anılmasına neden olan minaresi de yenilendi.

Her geçen gün heybeti daha fazla ortaya çıkan camide minarenin tamamlanmasıyla 123 yıl sonra il ezanı bu cuma sabah namazında, Muratpaşa Camii’nin baş imamı hatibi Engin Şahin çıplak sesle mikrofonsuz okudu.