AVM iddialarına noktayı koydu

AVM iddialarına noktayı koydu

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. Mecliste bir maddenin geri çekilmesiyle 56 gündem maddesi ve ek önergeler ele alındı. CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol, Akdeniz Kent Parkı ve Minicity alanında AVM yapılacağına dair duyumları olduğunu belirterek, bu konuda bir açıklama beklediklerini söyledi. Soruları yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eski Minicity alanında gerçekleştirilecek proje ile ilgili bilgi verdi. Türel, günde üç beş kişinin istifade ettiği bu alanı bir yaşam alanı ve çekim merkezi haline getireceklerini söyledi. Türel, proje ile ilgili şu bilgileri verdi; “Antalyamızın en cennet köşelerinden birisi, fevkalade verimsiz projelerle adeta kaderine mahkum edilmiş bir alandı. Buranın bir yaşam merkezi haline dönüşmesi açısından bir gayret ortaya koyduk. Bir proje oluşturduk. Bu projenin içinde ekstrem spor alanları var. Yani 0-12 yaş oyun parkı, macera park, kır kahvesi, güvenlik üniteleri, çocuk ve yetişkin tırmanma duvarları, bunge jumping söz konusu. Kültür yaşam alanları, aletli spor alanları, heykel park, köpek eğitim parkı, kelebek parkı, kuş evi var. Geleneksel el sanatları ve ikinci el ürünler ile ilgili bir alan söz konusu. Grafiti sergi duvarı, basketbol sahaları, açık aletli spor salonları bulunuyor. Açık etkinlik alanları, festivallerimiz için yazlık sinema söz konusu. Yeme içme üniteleri, süs ve şov havuzları, sulu çocuk oyun alanları, açık hava yeme içme meydanı, doğal ürünler pazarı projenin içerisinde olacak. Yine bir çarşı bölümünde de açık sergi alanı, alışveriş yeme içme alanları, sinema, restoranlar gibi bir bölüm yer alıyor. Dolayısıyla burada bir yaşam merkezi oluşturuluyor.”

Kimse Migros alanını konuşmuyor

Burada bir AVM yapılıyor demenin yanlış olduğunu vurgulayan Türel, “Projenin içerisinde ticari bir sokak, ticari üniteler olunca hemen halkın bu hassasiyeti de dikkate alınmak suretiyle AVM yapılıyor iddiaları ortalıkta uçuşuyor. Bunlar maalesef doğru değil” dedi. Burası ile ilgili 2 yıl önce yapılan imar planında şu andaki Migros’a ait olan AVM alanının ortadan kalktığına dikkati çeken Türel, “Kimse bunu konuşmuyor. Sözleşme süresi 4-5 sene sonra bitiyor ve biz burayı yeşil alan yapıyoruz. Dolayısıyla bir AVM alanı kalkıyor yerine bir yaşam merkezi geliyor. Sanki Antalya’da yeni bir AVM ekleniyormuş gibi bazı iddialar açıkçası doğruyu yansıtmıyor. O yüzden bizim bu arada yapmaya çalıştığımız halkın bir buluşma noktası haline gelecek yeni bir cazibe merkezi yeni bir yaşam alanıdır” dedi.

Oturum ücreti Mehmetçik Vakfı’na

Projenin ihalesinin gayet şeffaf gerçekleştiğini anlatan Türel, “Türkiye’nin en önemli iki firmasının katıldığı bir ihale gerçekleşti. En yüksek bedeli veren firma da bu ihaleyi kazandı. Şimdi bu projeyi ortaya çıkaracak adımları atıyor. Bugün kimsenin itibar etmediği, kimsenin gitmediği kimsenin yaşam merkezi olarak değerlendirmediği bir alanı Antalyalılar yeni bir çekim alanı, cazibe alanı olarak yeni bir yaşam merkezi olarak sunuyoruz. Projenin böyle olduğunu eleştiren çevreler de iyi biliyor. Böyle güzel bir projede ortaya çıkacağı için bazı yanlış bilgi, dezenformasyon kampanyaları ile alışık olduğumuz itibarsızlaştırma operasyonlarını yürütüyorlar. İnşallah bittiğinde o eleştirenler bu projelerden bugüne kadar olduğu gibi en çok istifade eden insanlar olacaklar” diye konuştu. Bugün 3-5 kişinin istifade ettiği alanın ileride 10 binlerin faydalanacağı bir alana dönüşeceğini kaydeden Türel, “Burası Antalya’nın yeni bir mücevheri olarak ortaya çıkacak” dedi. Türel, diğer bir soru üzerine Tünektepe Projesi ihalesinin, ihale şartnamesinde tespit edilen bazı eksiklikler nedeniyle iptal edildiğini, eksikliklerin tamamlanmasıyla bu ay sonunda tekrar ihale edileceğini kaydetti. Mecliste MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, Afrin’de devam operasyon kapsamında askerlere başarı diledi. Senirli, belediye meclis üyelerine ödenen bir oturum ücretinin Mehmetçik Vakfı’na verilmesi teklifinde bulundu. Senirli’nin bu teklifi oy birliği ile kabul edildi.

(Umut ÖZEN – Akdeniz Manşet)