Avucumuzun içinden kaçtı

Her geldiğimizde ‘Bir daha gelmem’ dediğimiz İstanbul’un uzak bir köşesindeki Başakşehir Stadı’na, yine Antalyaspor’un peşine takılarak geldik.

Stadın güzelliğine, konforuna diyecek yok. Bu statta güzel futbol bekliyoruz. Ama daha çok Antalyaspor’un galibiyetini.

Bundan önceki 4 haftada olduğu gibi.

Abdullah Avcı’nın ‘Beşiktaş maçından daha zor olacak’ ifadesin altında nelerin yattığını görmeye geldik.

İlk dakikalar Avcı’yı haklı çıkardı. Antalyaspor rakip yarı alana iyi yerleşti, kale direği izin verse daha ilk 5 dakikada öne de geçecekti.

Türkiye’deki ilk golünü geçen sezonun ilk maçında yine bu statta Başakşehir’e atan Eto’o açılış golünün altına imza atarken adına yakışan klas bir vuruş yaptı.

Adına yakışmayan hata ise kaleci Ferhat’tan geldi. Lider takımın en yetenekli ve teknik oyuncularından birine çalım atmaya kalkarsan faturası ağır olur. Onlar cezayı keser, sen ellerini kafana vurursun ama tabela affetmez.

İlk 10 dakikadaki Antalyaspor hızı kesilince, Başakşehir ‘Lider’ gibi oynamaya başladı. Antalyaspor ise çabuk toparlanıp rakibini tehdit etmeyi sürdürdü.

Tabi kazanabilmek için biraz da şans gerekecek. İlk yarıda Antalyaspor’un iki şutu direkten dönerken Abdullah Avcı soğuk terler döküyordu.

Devre 1-1 bitti ama Ferhat’ın hatası olmasa, direkler de izin verse 3-0 olurdu.

İkinci yarının başında, ‘4 maçtır gol yemeyen takım bu mu’ dedirtecek bir hata da Diego’dan geldi. Mossoro yine başroldeydi. Cengiz, Emre, Visca derken Mossoro’yu pek hesaba katmamışız anlaşılan.

Skor 2-1 olmasına rağmen iki takım da 0-0 gibi oynadı. Çalımbay aksayan noktaları iyi görüp iki değişiklikle yenilgiye razı olmadığını gösterdi. Eto’o, attığı ilk gol kadar klas olan penaltısıyla takımını son 20 dakikaya umutlu soktu.

Hesapta olmayan bir de Charles’in son 15 dakikada, skor 2-2 iken kırmızı görmesiydi. Yalçın’ı çıkarıp Pektemek’i oyuna almak Abdullah Avcı için bir riskti. Ferhat’ın kırmızı kart görmesi de onun hesabında yoktu.

Son 10 dakika açıkçası iki takım da yenilmemeyi ön planda tuttu.

Antalyaspor 21 maçtır yenilmeyen Başakşehir’i elinden kaçırdı desek yanlış olmaz. Apolet sökmeye az kalmıştı, şans liderden yanaydı.


Murat ÖZGEN / Sabah AKDENİZ