Beklenen istifa gerçekleşti

Antalyaspor kulüp tarihinin en uzun süre çalışan Teknik Direktörü olan Mehmet Özdilek’in, Gençlerbirliği macerası kısa sürdü.

9. hafta göreve başladığı son sıradaki Gençlerbirliği’nde 4 puandan 45 puana çıkartan ve ligde 9. sıraya yükselten, çalıştığı dönem baz alındığında da ilk ligde 5 sırada yer alan Mehmet Özdilek’in istifasının nedeni transfer bütçesinden dolayı olduğu kaydedildi.

Antalyaspor’da 5 yıllık mali planlama doğrultusunda dar bütçe ile takımlar kuran Özdilek, artık daha geniş bütçesi olan takımlarda görev almak istediği biliniyordu. Gençlerbirliği’ne göreve başlarken devre arasında 6 üst düzey oyuncu alınacak sözü ile anlaşan Özdilek, Başkent temsilcisinde istediği transferler devre arasında yapılmadı.

Sezon sonunda ise İlhan Cavcav ile bir araya gelen Mehmet Özdilek, transfer ve bütçe konusunda yine benzer davranışların olacağı ortaya çıkınca görevinden istifa etti.

Mehmet Özdilek, yapılan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada kırmızı siyahlı kulüpte 26 haftalık süreçte çok güzel günler yaşadıklarını belirterek, “Kulüple planlamalarımız ortak noktada buluşmadığı için yolları ayırmayla karar verdik” diye konuştu.

Camia olarak 7 ay içinde çok güzel şeyler başardıklarını ve göreve başladıkları ilk günle bugün arasında çok fark olduğunu kaydeden Özdilek, şunları söyledi:

“Önünü net görmeye çalışan doğru hedefler koyan bir yapıya sahibim. Çok başarılı bir Gençlerbirliği var. Burada övgüyü özellikle oyuncular hak ediyor. Amacımız gelecek planlamasında kaliteyi biraz daha yukarı çıkarmak, hedefi yükseltmekti. Hem takım hem kişisel olarak. Önümüzde büyük bir yabancı oyuncu problemi var. Bir çoğundan performans alamadık. Başarı çizgisini daha yukarı çıkarmak adına gelecek ile ilgili planlarımızı konuştuk. Gerekli performansı alamadığımız yabancı oyuncuların gönderilmesi ve gelecek planlamalarımız konusunda ortak noktada buluşamadığımız için yolları ayırma kararı aldık.”

İlhan Cavcav’dan Özdilek’e övgü
Gençlerbirliği Kulübü’nün kasasında 13-14 milyon avro bulunduğunu ifade eden Cavcav, “Bu para da bir Emenike’nin bedeli bile değil. Sow 20 milyon avro deniyor. Bizim kasamızda böyle bir para da yok” ifadelerini kullandı.

Yabancı futbolcular için yüksek ücretler ödeyebilecek bir kulüp olmadıklarını kaydeden Cavcav, şunları söyledi:

“Sezon başında anlaştığımız Metin Diyadin’den sonra 9. hafta öncesi Mehmet Özdilek ile 2 yıllık anlaşma yaptık. Anlaşmaya ayrılık durumunda iki tarafın da tazminat istemeyeceği konusunda şerh kondu. Biz Mehmet Bey’in işine son vermedik. Hocamız sözleşmesi devam eden 9 futbolcumuzun 3’ünü istiyor, 6’sını istemiyor. Bu da bize bir külfet daha getiriyor. Federasyon önceden yabancı sınırlamasında 6+2 kararı alacağını ifade etmesine, 15 kulübün de bunu istemesine rağmen 5+3 kararı aldı. 3’ü kulübede oturacak. Bu karar kulüplerimize daha zor duruma soktu. Uzun yıllar futbolun içinde olan bir spor adamı olarak, teknik adamlık rütbem de olsaydı 5 sahada 3 kulübede tutmazdım. Bu 3’ü ha kulübede olmuş ha dışarda. Kulüp başkanlığı da yapmış Federasyon Başkanı Demirören’in bunu anlamamasını şaşkınlıkla karşılıyorum. Ancak bizim federasyonumuz, karar almıştır bizlere uygulamak düşer.”

Başkent ekibinin kadrosunda 12 yabancı futbolcu bulunduğunu dile getiren İlhan Cavcav, Kulusic, Zec ve Gosso’nun ise anlaşmalarının bittiğini, bu oyuncuları istemeyerek göndereceklerini söyledi.

“Geriye 9 tane kalıyor. Kalan yabancı oyuncularımızla sözleşmelerimiz devam ediyor. Hoca da bu 9’un 3’ünü istiyor, 6’sını istemiyor. Bu da bize bir külfet daha getiriyor” diyen Cavcav, şöyle devam etti:

“Hocamız ayrıca 3 tane yabancı transferinin gerekli olduğunu hatta 3 tane de yerli oyuncu almamız lazım dedi. Biz de bütçemizin buna müsait olmadığını kendisine ifade ettik. Bir daha düşünmek için fırsat istedi. Bu sabah kendisine sordum kararının ayrılmak olduğunu iletti. Biz Şifo Mehmet’ten fevkalede menunuz. Bu kadar zamandır başkanlık yaptım böyle ciddi işini seven hocayla çok nadir çalıştım. Gittiği yerde mutlaka başarılı olacaktır. Kendisiyle öpüşerek hatta birbirimize hakkımızı karşılıklı helal ederek ayrıldık.”