Bu kadarı da fazla!

Bu kadarı da fazla!

Antalyaspor’un 2017-18 sezonunun ilk iç saha maçı için Akdeniz Manşet Gazetesi ekibi olarak, yeni adı Opet Stadı’na adeta çıkarma yaptık.

Herkes gibi bu maçın nasıl sonuçlanacağını merak ediyorduk.

Bir yanda ilk maçında Beşiktaş’a yenilen Antalyaspor, diğer yanda ilk haftayı Sivasspor karşısında 3 puanla kapatan Akhisar Belediyespor.

Dostça bir maç olacağı daha ilk dakikalardan belli oldu. İki takım taraftarları maç öncesi yan yana geldi, dostluk mesajı verdi.

Tribünlerde dostluk göze çarpıyordu. Akhisarlılar ‘Antalyaspor’ Antalyalılar ise ‘Akhisar’ diye bağırıyordu.

Futbolcular da yeşil zeminde taraftardan geri kalmadı ve 90 dakika boyunca adeta centilmenlik dersi verdi.

Ancak maç öncesi göze çarpan olumsuzluklar da yok değildi.

Alınan olağanüstü tedbirler stada gelenleri bıktırdı.

Biz gazeteciler aranarak stada alındık. İlk kez yapılan bu uygulama doğrusunu isterseniz hoş olmadı. İl Güvenlik Kurulunun neye dayanarak böyle bir uygulamaya başladığını ise merak ediyorum. Bunun da elbette bir mantıklı açıklaması olacak.

Neyse biz gelelim asıl can alıcı konuya.

Kulüpler, futbolseverleri tribüne çekmek için insanüstü bir çaba sarfediyor. Kombine ve bilet fiyatlarında ciddi indirime gidiyor. Dünya yıldızı futbolculara milyon dolarlar vererek transfer ediyor. Tüm bunları yukarıda da belirttiğim gibi tribünlerin canlanması ve futbola olan ilginin artması için yapıyor. Ancak buna adeta engel olunmaya çalışılıyor. Akhisar Belediyespor maçına bazı aileler çocuklarını da alarak geldi. Hatta bazıları bebeklerini getirdi. Sıkı bir arama yapan polisler bebekler için ailelerinin getirdiği mama ve beze bile el koydu. Kimi çocukların elindeki yiyecekleri alındı. Adeta “Maça gelmeyin” dercesine yapılan bu uygulama haklı olarak duyarlı ailelerin tepkisini çekti. Bu tepki de sosyal medyadan sık sık paylaşılarak çözüm üretilmesi istendi. Umarım bu uygulamadan bir an önce vazgeçilir. Kısacası, alınan tedbirler “Bu kadar da olmaz” dedirtti.

Maça gelecek olursak…

Antalyaspor, Beşiktaş karşılaşmasında olduğu gibi bu maçta da vasatı aşamadı.

Hücuma çıkmakta zorlandı. Kolay pozisyon verdi. Savunma tel tel döküldü. Eto’o başta olmak üzere bazı futbolcuların halen tatilde olduğu gözlendi.  Yeni transferlerin henüz hazır olmadıkları görüldü. Kısacası Antalyaspor galip gelecek bir maç oynamadı. Bana göre aldığı bir puana şükretsin.

Şifa ÇİÇEK