Bu kadarıda fazla !

Bu kadarıda fazla !

Antalyaspor, ligin 8’inci haftasında Göztepe’yi konuk etti.

Bu karşılaşma kırmızı beyazlı takım için son derece kritikti.

Alınan kötü sonuçların üzerine bir sünger çekmek ve geleceğe daha umutlu bakmak için mutlaka kayıpsız geçilmesi gereken bir maçtı.

Hal böyle olunca tribünlerin dolacağı düşünülüyordu.

Taraftar grupları da hafta içi bu yönde ciddi çalışmalar yürütmüştü.

Ancak beklenen kalabalık yoktu.

Tribünlerin ancak 3’te biri doldu.

Gelin isterseniz bugün bunun nedenlerini masaya yatıralım.

Malumunuz Süper Lig’e yükselme maçı Antalya’da oynandı.

Göztepe ve Eskişehirspor arasında oynanan bu karşılaşmada çok ciddi olaylar çıktı, futbol tarihine kara bir leke olarak geçen tatsızlıklar yaşandı.

Güvenlik sorgulandı, ağır eleştirilere maruz kaldı.

İlgililer, sorumlu kişilerin ifadesine başvurdu.

İşte ne olduysa bu olaylardan sonra oldu.

Sanki sorumlular Antalyalıymış gibi muamele yapılmaya başlandı.

Deyim yerindeyse fatura Antalyalı futbolseverlere kesildi.

Antalya’da oynanan maçlarda inanılmaz güvenlik tedbirleri alınıyor.

Taraftarlar, futbol canavarıymış gibi maç öncesi duvara yaslanıp aranıyor. Yetmiyor ayakkabısı çıkarılıyor, aşağılanıyor. İtiraz edenlere de “Maça gelmeyin” denilerek adeta dalga geçiliyor.

Üzülerek belirtmeliyim ki tüm bu hoş olmayan gelişmeler sezon başından beri yaşanıyor. Bütün eleştirilere rağmen düzelmesi gerekirken her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Böyle bir durumda tribünlerin dolmasını beklemek saflık olur. Antalyaspor Yönetim Kurulu’nun bu konuda ne gibi adımlar attığını bilmiyorum. Ancak bu sıkıyönetim dönemini andıran görüntüler devam ederse tribünlere gelecek insan bulamazsınız. Bunu da hatırlatmak isterim.

Bir tek maça gelenler mi sıkıntı yaşıyor. Hayır. Antalyaspor için iyi bir gelir kaynağı olan stat altındaki işletmeler de maalesef yaşananlardan şikayetçi. Kiralamak için büyük paralar veren işletme sahipleri sıkı tedbirler nedeniyle iş yapamaz duruma geldi. Stadın çevresi tel örgülerle çevrildiği için müşteri bu işletmelere gelemiyor. Kartı olup ter örgüleri geçebilen ise yine birkaç aramadan geçiriliyor. Tabi bu oraya gelip kafa dinlemek isteyenlerin işine gelmiyor. Gelmediği için de kendisine daha sakin bir yer bulmak istiyor. Yani demem o ki bu sıkı ve insan onurunu rencide eden durum devam ederse tribünler gibi işletmeler de boş kalacak. İş yapamayan esnaf ise doğal olarak kepenk indirecek, bir an önce oradan ayrılmak için arayışa geçecek.

Özetle, güvenlik elbette olacak. Ancak bu dozunda olmalı. Vatandaşı sıkıntıya sokacak hareketlerden ve söylemlerden uzak durulmalı. Antalya’da yapılanlar maalesef aşırı. Neredeyse her deplasmana giden bir gazeteci olarak söylüyorum. Antalya’daki uygulamalar hiçbir ilde yok. Peki Antalya’da neden var? Bunun da cevabını yetkililer vermeli.


Şifa Çiçek / Akdeniz Manşet