“Burak Yılmaz bana rastladığı için şanslıydı”

“Burak Yılmaz bana rastladığı için şanslıydı”

Antalyaspor alt yapısından yetişen Burak Yılmaz, Fransızların ünlü dergisi France Football’ın araştırma konusu oldu.

Burak Yılmaz’ın gelişim süreciyle ilgili olarak Türkiye’den pek çok isimden bilgi alınırken, bir dönem Antalyaspor’da beraber çalıştığı Teknik Direktör Yılmaz Vural’ın açıklamaları dikkat çekti. 2005 yılında Kırmızı-Beyazlılarda göreve başlayan deneyimli teknik adam, Burak Yılmaz’a güvendiğini ve bunun sonucunu aldığını söyledi. Kadrosunda Coşkun Birdal ve Taner Gülleri gibi iki önemli golcünün bulunduğunu hatırlatan Yılmaz Vural, “Burak Yılmaz’ı ilk gördüğümde Antalyaspor Başkanı bana 19 yaşındaki bir çocuğun hücumdaki iki oyuncunun önüne geçmesini istemediğini söylemişti. Ancak bu oyuncuyu beğeniyordum ve aksi yöndeki telkinlere rağmen oynatmaya başladım” dedi.

“Ağzımla kuş tutsam oynatmayacaksın”

Burak Yılmaz ile olan anılarından da bahseden Yılmaz Vural, “Antrenmanda bir gün, yanımdan geçti ve ağzını genişçe açarak durdu. Ona ne halt ettiğini sordum. O da cevap verdi: ‘Ağzımla bir kuş tutsam bile beni oynatmayacaksın değil mi?’ dedi. Burak gibi yetenekli olduğunu belli eden oyuncuları yönetmek kolay değil. Bu husuta dikkatli olmam gerekti ve özel bir ilişki kurdum” diye konuştu.

Önce forvet arkasında kendisine görev verdiğini söyleyen Yılmaz Vural, “Zamanla golcünün sahip olması gereken tüm özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Bir keresinde bir maçta gol attıktan sonra formasını çıkardı ve ikinci sarıdan kırmızı kart gördü. Kazanmamız gereken bir maçtı ve maçın bitmesine daha çok zaman vardı. O ise hergelelik yapmaya devam ediyordu. Bu tip şeyler yaptığında kendisini ayakkabı ile kovalıyordum” diye belirtti.
Antalyaspor’dan Beşiktaş’a transfer olduğunu ve sonrasında Manisaspor’da kendisiyle tekrar çalıştığını ifade eden Vural, “Burak tekrardan iyi oynamaya başladı. Sonrasında hiç beraber çalışmadık fakat daima baba-oğul ilişkimizi sürdürdük. Benimle çalıştığı için çok şanslıydı” diye konuştu.