Emre Akbaba, Antalyaspor yıllarını anlattı: Samet Aybaba, Mehmet Özdilek…

Emre Akbaba, Antalyaspor yıllarını anlattı: Samet Aybaba, Mehmet Özdilek…

Transfer sezonunun son günlerinde Alanyaspor’dan Galatasaray’a transfer olan Emre Akbaba, Sarı-Kırmızılıların resmi dergisine açıklamalarda bulundu. Türkiye kariyerine Antalyaspor’da başlayan Emre Akbaba o döneme ait yaşadıklarını dile getirdi.

17-18 yaşlarında Kamil Kabay tarafından Alanyaspor’a çağrıldığını, ancak transferinin gerçekleşmediğine vurgu yapan Emre Akbaba, “Kamil Hoca beni beğendi ama abimi takımda tutmayacağını söylemişti. Bu yüzden benim için yalnız kalmak zor oldu. Hocayla konuştum ve Fransa’da 2. liginde bir sene daha oynamamın ve bu süre sonunda geri dönmemin faydalı olacağını söyledim. O sene de Kamil Hoca ayrıldı takımdan. Bir sene sonra Fransa’da yine aynı turnuvada bu sefer Antalyaspor’un altyapı sorumlusu izlemeye geldi. Yine beğendiler futbolumu ve aynı sıralarda Kamil Hoca da Antalyaspor’un A2 takımı başına geçmişti. Bu sefer Antalyaspor için denenmeye çağrıldım. Türkiye’ye ikinci gelişimde; yani Antalya’ya geldiğimde ilk olarak sabah antrenmanına çıktım. Akşam çift kale maç vardı. Orada sadece ben yokum… Denenmeye 1-2 hafta önce gelen ve orada antrenman yapan gençler vardı. Fakat benim denenme sürem çok uzun olmadı. İkinci günün sonunda benimle sözleşme imzaladılar” dedi.

Kiralık günleri

Antalyaspor’a transfer olduğu dönemde kiralık olarak takımdan gönderildiğine dikkat çeken Emre Akbaba, “Kiralık gitmeye hiç soğuk bakmadım. Antalyaspor’dayken Samet Hoca ile kampa katılmıştım. Hazırlık maçında da bayağı bir şans bulmuştum. Ondan sonra beni kiralık vereceklerini söylediler. O kadar oynadıktan sonra kiralık olarak gideceğimi duyduğumda biraz şaşırmıştım ama sonuçta kadro çok kalabalıktı. Ben de tabii ki oynamak istiyordum ve PTT 1. Lig ilk tercihim oldu. O sene 38 maç oynadım, 15 gol atıp 12 asist yaptım. Hem takımıma katkı yaptım hem ilk şampiyonluğumu yaşamış oldum. Benim için güzel bir deneyimdi.

Bir alt lige gidince ister istemez kafanızda ‘’benim hemen oynamam lazım’’ düşüncesi oluyor. Aklımda hep alt ligde kendimi gösteremezsem üst ligde hiç şans bulamam düşüncesi vardı. Hiçbir zaman “ben kiralığım, kendimi sakınayım” gibi bir düşüncem olmadı. Hep yüzde yüzümü vermek için elimden geleni yaptım” diye konuştu.

Samet Aybaba ve Mehmet Özdilek…

Antalyaspor’da çalışma fırsatı bulduğu Samet Aybaba ve Mehmet Özdilek ile sadece kamp dönemi geçirdiğine dikkat çeken başarılı futbolcu, “Saffet (Susiç) Hoca ile daha çok çalışma imkanı buldum. Hocamız bana özgüven aşıladı ve takımın birinci kaptanlığını verdi. Genç yaşta önemli bir görev… Bana çok güveniyordu. Benim bir maçı alabileceğimi düşünüyordu hoca. Ben de her zaman onun bana güvenini boşa çıkarmamak için daha çok çabaladım” diye belirtti.