Hakan İrban’dan Avrupa çağrısı

Antalyaspor Hentbol Şube Sorumlusu Hakan İrban’ın çabalarıyla ligde tutunmaya çalışan takım, geçtiğimiz hafta Akseki Kampını tamamlayarak, yeni sezona sıkı bir çalışmayla başladı.

İki yıl önce, Akdeniz Üniversitesi döneminde kapanmak üzereyken Hakan İrban’ın tek başına üstlendiği takım, dikenli yollardan geçerek bugüne kadar geldi.

Geçen sezon ligi 10. sırada tamamlayan takım, bu sezon ise önce Play-Off’ta ardından Avrupa Kupası’nda mücadele etmeyi hedefliyor.

Sponsor arayışı devam ediyor
Taraftarlıktan gelerek Kulübün eski Başkanı Hasan Akıncıoğlu döneminde de Antalyaspor yönetiminde görev alan Hakan İrban, Gazete Bir’in sorularını yanıtlayarak hentbol takımının yaşadığı sıkıntıları anlattı.

İsim ve forma sponsoru arayışında olduklarını dile getiren İrban, “Normalde takımlar 16 oyuncuyla oynarken biz geçen yıl risk alarak 9 oyuncuyla sezonu kapattık. Play-Off’u kaçırdık. Geçmişte transfer sıkıntılarımız oldu ama hepsini aştık. Kendi yağımızda kavrularak ligde kaldık” dedi.

İşte Hakan İrban’la konuştuklarımız:
Göreve geldiğinizde takım ne durumaydı? Nasıl bir süreçten geçtiniz?
İki sene önce takım kapanmak üzereyken Akdeniz Üniversitesi’nden devraldık. Ben kapatmayalım dedim. Hentbolda görev yapmak istediğimi, maddi manevi her türlü desteği vereceğimi söyledim. Çok zor süreçlerden geçtik. Geçmişte Antalya camiasında oyuncular ücretlerini alamadığı için hiçbir oyuncu gelmek istemiyordu. Geçen sene bu nedenle transfer sıkıntısı yaşadık.

Bütçe sıkıntısı nedeniyle de oyuncu sayımız azdı. Böyle bir ortamda takıma sahip çıktım. Ama şimdi transferde tercih edilen takım haline geldik.

Hentbolda mali vecibelerini yerine getiren ender kulüplerden birisiyiz. Oyuncularına en az borçlu olan takımlardan biriyiz.

Zor günlerinizde kimler yanınızda oldu?
Biz Antalyaspor sevdalısıyız. Sadece Hentbol değil, Antalyaspor için her branşta görev yapmaya hazırız. Yeni sezonda Avrupa Kupası maçında oynamayı hedefliyoruz. Bugün burada 4 kişi takımı kurtarmak için mücadele ediyoruz ama seneye Avrupa’ya gidersek herkes bizim dostumuz olur.

Sıkıntılı günümüzde kimse yanımızda olmuyor. Birkaç kişi omuz verse Avrupa’ya gideriz. Güzel bir kamp geçirdik.Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal’a çok teşekkür ediyoruz.Hentbol takımına destek veren ilk Belediye Başkanı oldu. Kamp süresince bize önemli katkıları oldu. Önceki dönem belediyelerinden çok yardım istedik ama kabul ettikleri halde kimse destek vermedi. Yeni dönem belediye başkanlarımızın bizi destekleyeceğini umut ediyoruz.

Şu aşamada Çetin Osman Budak (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası) ve Levent Barut’un (Akra Barut Otel) büyük destekleri oldu. Bu iki kurum’un desteği ile bu sezon ligde yer alıyoruz. Kendilerine çok teşekkür ederiz.

Bu sezon ligden beklentiniz nedir?
Oyuncularımızdan memnunuz. Ligden beklentimiz ilk 8, sonra ilk 4. Ama önceliğimiz Play-Off’ta oynamak ve Avrupa Kupası için mücadele vermek. Beşiktaş, Trabzonspor, Gençlerbirliği, Ankaraspor gibi önemli rakiplerimiz var.

Maddi engellerle uğraşmak yerine takıma odaklanırsak istediğimiz başarıyı elde ederiz.

Antalyaspor, sadece futboldan ibaret değil. Futbol öncelikli sırada yer alıyor. Hentbol ise aynı ilgiyi görmüyor. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Antalyaspor Kulüp Derneği içerisinde, futbol, hentbol, basketbol, voleybol, su topu, tekvando, masa tenisi, judo olmak üzere 8 branş faaliyet gösteriyor. Bu spor dalları içerisinde Antalya şehrinin en üst düzeydeki mücadele eden takımı Antalyaspor hentbol takımıdır. Antalya’da hentbola ve sporun her dalına destek verilmelidir.

İsim ve forma sponsorluğu için görüşmeler ne durumda?
İsim sponsorluğu arayışlarımız devam ediyor. Bizim sezonluk tüm maliyetimiz (transfer, konaklama, deplasman vb) 800 bin lira. Bunun yarısını İddaa geliri ile elde ediyoruz. Kalan yarısı için ise sponsorlara ihtiyacımız var.

Ayrıca bize İATI, Ceysu, Olimpos Hastanesi lojistik konularda destek veriyorlar. Has Koleji, Oğuz Kırtasiye, Rivyera Mobilya ise diğer sponsorlarımız. Bu sayıyı muhakkak attırmalıyız. Yıllık 7.500 TL ile 50 Bin TL arasında sponsor alanlarımız  var. Antalyalı iş adamlarımızın desteklerini bekliyoruz.

Antalyaspor Kulübü Derneği  Yönetim Kurulu üyelerimizden İsmail Bilal, Tahsin Aksoy, Şefik Öz, Murat Süğlün 7  deplasmanımıza sponsor oldular. 10 deplasman sponsoruna daha ihtiyacımız var.

Gazete BİR / Esra ÖZKAN

hentbo-hakan-irban