Haklı çıktık

Metin Korkmaz…

Yetkisiz futbol menajeri…

Antalyaspor camiası kendisini yakından tanır.

İsmi neredeyse Antalyaspor ile özdeşleşti.

Hatta kırmızı beyazlı ekibin bütün transferlerinde O’nu görmek mümkün.

Bu arada Başkan Gültekin Gencer’in de yakın arkadaşı.

İsmini Google’a yazdığınızda ise karşınıza hayli ilginç bilgiler çıkıyor.

Örneğin, “Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Hamburg’da pazarlık masasına oturdukları Tolgay Arslan, “Ben Beşiktaş’la anlaştım” deyince ortalık karıştı. Hacıosmanoğlu, görüşmelerde aracılık yapan menajer Metin Korkmaz’a, “Hani bitmişti bu transfer. Niye getirdin bizi buraya” diye bağırdı ve üzerine yürüdü.”

Bu haberi sanırım hepiniz hatırlıyorsunuz.

Ama Korkmaz ile ilgili söylentiler bununla sınırlı değil.

Yetkisi olmamasına rağmen Samuel Eto’o ve Ronaldinho transferinde de yer aldığı iddia edildi. Bu da az daha Antalyaspor’u transfer yasağı ve küme düşürmeyle karşı karşıya bırakacaktı. Zira FİFA’nın bu konuda talimatları net ve yetkisiz kişilerin transferde yer almasına izin vermiyor.

Bir başka Korkmaz vakası da Emre Akbaba transferinde yaşanmıştı. Genç futbolcunun bonservisini elinde bulunduran Antalyaspor’un, oyuncunun transferi için Trabzonspor’la görüşme halinde olduğu iddia edilmişti. Basında çıkan haberlere göre, “Kırmızı beyazlılarda Başkan Gültekin Gencer’in, genç oyuncunun satış hakkını yakın arkadaşı olan Metin Korkmaz isimli bir menajere verdiği iddia edildi” denilmişti.

Metin Korkmaz’ın ismi bu kez Victor Valdes transferi ile anılıyor. Bilindiği üzere Valdes’in transfer için menajer Metin Korkmaz ile Fransa’ya giden Başkan Gültekin Gencer’in Paris’te Valdes’in menajeri ile bir araya geldiği ve bu transferi bitirme aşamasında olduğu iddia edilmişti. Ancak Antalyaspor’un transfer gündeminde olduğu ileri sürülen Victor Valdes hakkında menajerinden açıklama geldi. AS Gazetesi’ne konuşan tecrübeli file bekçisinin menajeri Gines Carvajal, “Türkiye’den bazı insanlar Victor’un transferini görüşmek için benimle temas kurdu ancak ben kesinlikle Türk kulübünün başkanıyla konuşmadım. Bu nedenle, Victor hakkındaki açıklamalarıyla ilgili yorum yapmayacağım. Onlarla konuşacağımızı sanmıyorum çünkü oyuncum Antalyaspor’a katılmak istemiyor” dedi.

Evet, Metin Korkmaz ile ilgili hayli iddialar var. Açık konuşmak gerekirse bu iddialar beni ve Antalyasporluları tedirgin ediyor. Onun ötesinde midemizi bulandırıyor. İsmi bu kadar olaya karışan birinin Antalyaspor’a ne kadar faydalı olacağı ise tartışılır. Bu arada çok daha vahim iddialar da kulağımıza geliyor. Günü geldiğinde bunları da açıklayacağım. Biraz sabır.

Bu yazıyı 14 Temmuz 2015 yılında kaleme almıştım. O gün dile getirdiğimiz kaygılarımızın bugün doğru çıktığına tanık oluyoruz. Bir süredir büyük bir habercilik başarısına imza atan Sabah Akdeniz Gazetesi, kirli tezgahı gözler önüne seriyor. Sabah Akdeniz Gazetesi’nin haberine göre menajer Metin Korkmaz’ın ilişkisi olduğu bilinen Mec Consultancy Organisation Entertainment’in Samuel Eto’o’nun satışından elde edilecek bonservis gelirlerinin yüzde 50’sine göz dikmiş. Bununla kalsa iyi. Şirketin, ayrıca Sakıb Aytaç, Danilo Souza ve Jean Makoun için de benzer sözleşmeler hazırladığı ortaya çıktı. Yani bu futbolcuların satışından elde edilecek gelirden kendine pay istiyor. İstediği rakam öyle yabana atılacak bir rakam değil. Eto’o’nun satışında yüzde 50 paya göz diken şirket, diğer futbolculardan ise yüzde 40-30 ve 20’lik pay istiyor.

Bugün ortaya çıkan bu tablo Antalyaspor’un uçurumun eşiğinden döndüğünü gösteriyor. Neyse ki zararın neresinden dönersen kardır. Bizi de şimdilik teselli eden de bu.


Şifa ÇİÇEK / Akdeniz MANŞET