İlk haftanın günahı olmaz

Yeni başlangıç, yeni sezon, yeni umutlar.

Düşen bir takımla, çıkan biri takımın buluştuğu PTT 1. Lig takibindeki bizler. Antalyaspor ile Alanyaspor’u ikiz kardeş gibi ayırmıyoruz birbirinden.

İlk heyecanı yaşadığımız Alanyaspor ile önceki gün güldük. Hem de ne gülüş. Açık söylemek lazım, ilk yarı neredeyse uyutacaklarken, ikinci yarıda son günlerin meşhur ‘ice bucket’i gibi sanki üzerlerine buz dökülmüşçesine dirildiler birden.

Alanyaspor lige çabuk ısındı. 3-0 hiç de azımsanacak bir skor değil. Bu sene çok can yakacaklar. Bunun mesajını net verdiler. Gurur duyduk, uzun süre sonra yastığa başımızı mutlu koyduk. Alanyaspor sayesinde yıllar sonra internetten maç izleme keyfi (!) de yaşadık, o da ayrı bir konu.

Antalyaspor’un startı ise Karşıyaka ile oldu. İlk 11’in sadece 5’inin yeni transfer olmasını çok önemsemiyorum. Önemli olan hak edenin forma giymesi. Engin Korukır’ın da bu adaleti sağlayacağına eminim.

Maç başlar başlamaz Emrah’ın girdiği pozisyon nabzımızı yükseltse de henüz 5’inci dakikada Kahe’nin kalça bölgesi bu kez Antalyaspor’a ‘ice bucket’ etkisi yarattı. Antalyaspor istekli başlamasına rağmen şanssız bir gol yediği maçta tepkiyi çabuk verdi ve 15’inci dakikada Sezer’in füzesi ile dengeyi yakaladı.

Antalyaspor’da göze ilk çarpan isim Emrah oldu. Bu ligin yetenek olarak üstünde bir oyuncu olduğuna şüphe yok. Görmek istediğimiz istekli, hareketli, katkılı Emrah’ı göremedik ama işaretlerini hissettik.

Diarra rakip savunma arasında sıkı markaj altında etkili olamadı. Geçen sene alışık olduğu geniş alanları bu sene bulamayacak. Bu anlamda daha fazla mücadele etmesi şart. Pedro – Zeki ikilisinden birinin daha yaratıcı oyuncudan tercih edilmesi gerekiyor.

Pedro bir adım önde. Transfer yapma imkanı yok. En büyük eksik yaratıcı bir oyun kurucuda. Geçen sene olduğu gibi.

Antalyaspor’un savunması, Boum’un da devreye girmesiyle sezon boyunca sorun yaratmayacak gibi görünüyor. Ancak orta sahadaki yaratıcı eksikliği kesinlikle giderilmeli.

Sıcak hava ve rutubetin ikinci yarıda oyuncuların pestilini çıkardı desek yeridir. 1-1’lik sonuç kötü sayılmaz. İlk haftanın günahı olmaz diyelim.

Sezonun daha ilk maçında Antalyaspor’un Mayıs ayında nerede olacağını söylemek elbette zor.

Ancak dün, Karşıyaka’nın Antalyaspor’un rakiplerinden biri olmadığını gördük. Antalyaspor’un gerçek rakiplerinden biri 15 gün sonra Antalya’da boy gösterecek olan Şanlıurfaspor. O maç bizim için de tam bir ölçü olacak.

Murat ÖZGEN / Sabah AKDENİZ