Kriptolar

yazar

Son günlerin önemli konularından birisi bu kripto meselesi.

Herkesin dilinde bu var.

Ben kahin falan değilim, herhangi bir yerle bağlantım falan da yok. Fakat şöyle bir bakınca Antalyaspor’un içinde de kriptolar olduğunu görüyorum. Hani benim demek istediğim öyle FETÖ kriptosu değil. Bu kadar kesin konuşmamın nedeni o ya da bu şekilde kendini her daim perdelemiş, gizlenmiş, belirli zamanlarda açığa çıkmış hatta çıkması gereken durumlarda bile gizli kalmış kişiler!

Antalyaspor’u içten kemiren tahta kurdu gibi kriptolar. Bunlar kimi zaman kendi adlarına kimi zaman da başları adlarına çalışırlar ve çalışıyorlar. Nitekin şu an kulübün selamete uluşması için verilen mücadelede gizli kalmış ve halen birileri ile bir şekilde bağlantısı devam eden saklı elemanlar. Kulübe çöreklenmiş, hangi alana el atarsanız atın o alanda yüzlerce kripto gibi saklı kalmış ve kalmaya devam edecekler.

Aslına bakarsanız sayıları bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar ama öyle kilit noktalar ki işlerini bir şekilde yürütüyorlar. Şimdi zurnanın “zırt” dediği yer işte belki de burası. Mesele karmakarışık olunca, mücadele alanı hat değil de satıh olunca mesele zorlaşıyor.

Meseleyi daha da zorlaştıran şey ise işin öznesinde insancık faktörünün olmasıdır. İnsan görünümlü bu yaratıklara acındığı için bir şey yapılmadığı yapılamadığı kanaatindeyim. Hatta operasyon yapılırsa kulübe büyük maliyeti olacaklarını da biliyorum.

Geçenlerde kulüp başkanını bir toplantıda dinlerken dudağım uçukladı söylediklerinden. Bir çok cümlesinden haz etmedim, onu medyanın oyuncağı da yapma gibi bir niyetim hiç olmadı ve olmayacak da. Ancak işi çok ama çok zor, onu biliyorum. Bugün basın toplantısı yapıp bazı konulara açıklık getirip olup biteni söyleyecekmiş. Her ne kadar neyi açıklayacak bilmesem de hissedebiliyorum.

Çünkü biz SABAH Akdeniz olarak bir çok konuyu işlemiş ve sıkıntılar ile olup biteni kamuoyuna aktarmıştık. Kulüpte kazıdıkça yeni şeyler çıkabilir ve eşeledikçe yeni bulgulara rastlayabilirsiniz ama en tehlikeli olan kriptolar. Bu noktada geçenlerde bir neşter vuruldu ve ilk kripto Eto’o kadro dışı bırakıldı. Bu kriptoları tek tek bitirmez, kulüple ilişiklerini kesmezseniz bir kaç fırın ekmek yeseniz bile yol alamazsınız.

Bu bahsetmeye çalıştığım kriptolar kimi zaman bir eleman kimi zaman bir yönetici kimi zaman iş yapan kimi zaman pazarlamacılık yapan kimi zaman da bir istihbarat elemanı gibi bilgi aktaran konumundalar.

Birilerin deyimi ile “ajan”lar.

Ben dışarıdan görüyorum ama oyunca derdine düşenler bunları göremiyor.

Gören ama görmeyen gözler açılır perdeler kalkarsa, bu kriptolar temizlenirse epey yol alınır ve huzursuzluk biter. Takım iyi hatta eskisinden daha iyi günlere gelir.

Ama tek şartla. O da kriptolara iyi bir operasyon yapıp temizlemek.

Aslında daha yazılacak çok şey var da anlayana bu kadarı da şimdilik kafi.

Bilmem anlatabildim mi?


İbrahim OKUMAMIŞ / Sabah AKDENİZ