Kuşlar ve böcekler

Kolaydır kötüyü eleştirmek. Asıl önemli olan her şey yolundayken bunu başarabilmek.

Eleştirilenin de bunu dikkate alabiliyor olması bizim için keyif. Çünkü gazeteci olarak amacımız; hangi konuda olursa olsun doğruyu bulmak, güzelliklere el birliğiyle ulaşabilmek. Bugünlerde Antalyaspor güllük gülistanlık. O halde biz de biraz kuşlardan, böceklerden bahsedelim.

Yok canım, bunun ilk 8 haftada işler kötü giderken atıp tutanlarla ilgisi yok! Anlayan anlar.

Sorun yokken kabuğuna çekilir böcekler, kuytu köşedeki yuvasına tüner leşle beslenen kuşlar. Ortalıkta pek görünmez. İlk tökezlemede hemen yapışır keneler, üşüşür akbabalar.

Leş kargaları: Bunlar bütün leş yiyiciler gibi ölülere gözünü diker, küçük hayvanları yer, yumurtaları çalar! Yuvalarını uçurum kenarına yapar. Allah’tan Batı ve Orta Avrupa ile Doğu Asya’da bulunur kuş türünde olanlar. Diğerleri her yerde var.

Akbabalar: Leş yiyen kuşların ortak adıdır. Besin seçmezler, başta leş ve çöp olmak üzere ne bulursa yerler. Bir kısmı da savunmasız hayvanlara saldırır. Gözleri çok iyi görür ama işitme duyuları zayıftır. Okuma bilip bilmediklerini bu yazıdan sonra anlayacağız.

Gelelim böceklere.

Keneler: Bacaklarının uçlarında çengel ve vantuzlar vardır. Kanını emecekleri deriye rahatça yapışırlar. Büyüklükleri toplu iğnenin başı kadardır, verdikleri zarar ölüme götürür. İşin kötü tarafı, dünyanın her yerinde bulunabilirler. Antalya’da da. Aman dikkat. Keneyi söküp atmak uzmanlık ister, acemilik öldürür!

Kabir böcekleri: Aslında bu isimde bir tür yoktur, aynı amaçtaki tüm böcekler için söylenir. Beslenmeleri için birilerinin ölmesini dört gözle beklerler. ‘Ölsün de kıyısından köşesinden nemalanalım’ derler. İnsan olduğu sürece var olacaklar, birilerinin yok olması için çaba gösterecekler, bunun için mücadele edecekler. Her dönem olacaklar.

Bizler için ise insan dışı en güzel yaratık ‘Akrep’tir. Akrep için Cahit Sıtkı’nın ‘Desem ki’ şiirinden bir bölüm yazalım ve veda edelim. …

Günlerden sonra bir gün, Şayet sesimi fark edemezsen, Rüzgarların, nehirlerin, kuşların sesinden, Bil ki ölmüşüm. Fakat yine üzülme, müsterih ol; Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini…


Murat Özgen / Sabah Akdeniz