Rıza Çalımbay : ”Avrupa’ya gitmek için tüm gücümüzü ortaya koyacağız”

Antalyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Atilla Vehbi Konuk Antalyaspor Tesisleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rıza Çalımbay, UEFA Avrupa Ligi’ne katılabilmek için çekiştikleri Trabzonspor ile zorlu bir mücadele içinde bulunduklarını anlatarak, “İyi bir konumdayız, hedefimiz 3 maçı kazanıp beklemek. Trabzonspor’un alacağı sonuçlar da çok önemli. Bize göre, Trabzonspor’un oynayacağı maçlar daha zor gözüküyor. Çünkü bu haftaki rakipleri Medipol Başakşehir’in şampiyonluk iddiası var, bir sonraki rakipleri Fenerbahçe’nin de iddiası bitmez. Avrupa kupalarına katılmak için tüm gücümüzü ortaya koyacağız. Üç maçımızı kazanırsak müthiş bir iş başarmış olacağız.” şeklinde görüş belirtti.

 

Çalımbay, Spor Toto Süper Lig’de 20 Mayıs Cumartesi günü karşılaşacakları Bursaspor’un, Beşiktaş ile oynadığı maçta çok iyi bir görüntü verdiğini aktararak, “Bizim de maçlarımız kolay değil. Bunların başında Bursaspor geliyor. Avrupa kupalarına gitmek istiyorsak, kendi sahamızda mutlaka kazanmalıyız. Galibiyetten başka bir şey düşünmüyoruz. Bursaspor’un son Beşiktaş maçını izleyince, bu işin kolay olmayacağını da görüyoruz. Bu karşılaşma öncesinde tek sıkıntımız, kart cezaları nedeniyle Mostapha El Kabir ile Mbilla Etame’nin oynayamayacak olması.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Tecrübeli teknik adam, Antalyaspor’un takımı, yönetimi ve taraftarıyla Avrupa kupalarına katılmayı hak ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Antalyaspor Avrupa kupalarına giderse, Avrupa takımlarının şehri görmesi, Türkiye açısından da önemli. Çok iyi bir yönetim ve taraftara sahibiz. Avrupa kupalarını hak ediyoruz. Antalyaspor’un UEFA Avrupa Ligi’ne katılması, hem Antalya’ya hem Antalyaspor’a hem de Türkiye’ye çok şey katar. Tabii bu yalnızca bizim alacağımız sonuçlara bağlı değil, Trabzonspor’un puan kaybetmesi gerekiyor.”

 

Rıza Çalımbay, 49 puan toplayarak kulüp rekorunu egale etmeleri hakkında “Rekor kırmak aklıma bile gelmiyor. Tabii ki en iyi olmayı isteriz ama önemli olan Avrupa kupalarına katılmak. En büyük rekor bu olacak. Antalyaspor ne zaman düşer diye bakılan bir takımdı, şimdi ne zaman Avrupa kupalarına gider diye bakılıyor. Bu bize gurur veriyor.” yorumunu yaptı.

Çalımbay, “Bu sezon Medipol Başakşehir’in yaptığını gelecek sezon Antalyaspor yapabilir mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Antalyaspor’un şampiyon olmaması için bir neden yok. Kasımpaşa’da da hedefimiz aynıydı. Kadroyu koruyup, 4-5 oyuncu alıp şampiyonluğa oynamaktı. Yönetimle öyle de anlaşmıştık ama son anda ‘Biz küçüleceğiz.’ dediler. Ona rağmen şu anki iyi kadroyu yaptık. Antalyaspor’da da sezon sonunda mutlaka takviye yapacağız. İskeletimizi daha da sağlamlaştıracağız. Ondan sonra yukarıya tabii ki oynarız. Antalya’da büyük hedeflere ulaşmak isteyen mükemmel bir yönetim, mükemmel bir taraftar var. Futbolcu Antalya’ya gelmeyi zaten istiyor. O nedenle çok avantaj var. Antalyaspor rahatlıkla şampiyonluğa oynayabilir. Bu iş tabii birden bire olmaz, 3-4 yıl şart.”

(Ajansspor)