Savunma çöktü!

Savunma çöktü!

Sezon başında yapılan kura çekiminin ardından 16. haftada oynanacak Yeni Malatyaspor- Antalyaspor maçının zirveyi yakından ilgilendireceğini kimse tahmin edemezdi. Futbolu da zaten bu sürprizleri için sevmiyor muyuz? Kasımpaşa’nın kaybettiği, Galatasaray’ın da berabere kaldığı haftada  bu sezonun iki flaş ekibinin randevusunda kazanan takım ilk yarıyı ilk 2’de bitirmek için büyük avantaj yakalayacaktı. Her iki takım da bu bilinçle sahaya çıktı.

Ancak ne var ki haftalardır oyun konsantrasyonundan kopmadığı için üst sıralarda kendisine yer bulan Antalyaspor’da bu istikrarı takım kaptanı Diego bozdu. Yenilen ilk golde yaptığı hata, tecrübesine yakışmadı ki bana göre maçın kaybedilmesinin temelinde yatan gerekçe de golle sonuçlanan bu hataydı. Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Erol Bulut da maç önünde yaptığı açıklamada Antalyaspor’un yapacağı hataları değerlendirerek sonuca gitmek istediklerini söylemiş olsa da böylesine bir hediyeyi hayal ettiğini sanmıyorum. Diego’nun yaptığı hatanın sonucu gol olduğu için daha çok göze çarpsa da Nazım Sangare ve Salih Dursun’un özellikle ikinci yarının başlarında yaşadıkları motivasyon kaybı takımı ciddi anlamda sıkıntıya soktu. Bunların üzerine hücum konusundaki kısırlık da eklenince yenilgi kaçınılmaz oldu.

Takım duruşunu çok iyi sergileyen Kırmızı-Beyazlılar, bu sezon mucizevi geri dönüşlere imza atsa da 2 farklı geriye düştüğü hatta 2 gol yediği maçlarda istediğini alamadığını da çok rahatlıkla görebiliyoruz. Bu sezon 2 gol yediği maçlarda sadece Beşiktaş’ı mağlup edebilirken, 2 farklı geriye düştüğü 3 maçtan ikisinde Kayserispor ve Başakşehir’e yenilip, Konyaspor’la da berabere kaldı. Yeni Malatyaspor maçı da bu istatistiklere eklenen bir maç olarak öne çıkacak.

Yeni Malatyaspor, galibiyeti 2 golle almış olsa da ikinci Başakşehir sendromu da yaşanabilirdi. Özellikle 40. dakikada Guilherme, 55. dakikada Buğra ile inanılmaz iki pozisyon harcayan Yeni Malatyaspor, çok farklı bir galibiyete de imza atabilirdi. Bu yenilgiyle birlikte Doğukan Sinikve Maicon’la birlikte yıllardır Antalyaspor savunmasının vazgeçilmezi olan Diego ve Celustka’nın da cezalı duruma düşmüş olması Kırmızı-Beyazlıların kaybını 3 puanın ötesine taşıdı.

Koray GEÇGEL / Toros Gazetesi