Sporu bırak sözlüğe bak

Antalyaspor’da dün Genel Kurul yapıldı, başkan seçildi. Hayırlı, uğurlu olsun. Takımın küme düşmesi ve borçların artması nedeniyle başka bir adayın çıkmaması, başarısız olduğunu kabul eden Gültekin Gencer’in yeniden başkanlığa seçilmesi, hem de bunun Antalyaspor Kulübü Derneği, Antalyaspor Vakfı ve eski başkanların oluşturduğu ‘Onur Kurulu’nun “Devamında fayda vardır” diyerek başarısızlığa ortak olduğu basın açıklamasıyla gerçekleşmesi günün özeti.

Bu konuda daha fazla söyleyecek bir şey yok sanırım. Kısaca, Antalyaspor’da görüntü flu. Hal böyle olunca canınızı daha fazla sıkmamayım. Gelin biz bugün sporu bir kenara bırakalım, atasözlerinden bahsedelim. Bilen bilir. Atasözlerine ilgim vardır. Özellikle Çin atasözlerini severim. Öğretileri ve insanların hayata bakış açısını değiştiren özellikleri sonsuz. Fakat bizim atalarımız da öyle güzel sözler söylemiş ki, yüzyıllar geçse de güncelliğini korur. Bunlardan biri, ‘Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler’ sözüdür. İngilizler bunu ‘In the country of the blind, the one-eyed man is the king’ yani, ‘Körlerin ülkesinde, tek gözlü adam kraldır’ diyerek kendilerine uyarlamış. Kısaca, ‘Kötünün iyisi’ anlamına da gelir. İnternet dünyasında bilirsiniz ki farklı sözlük siteleri vardır. Beyin hücrelerinin herkesten fazla çalıştığına inandığım yazarları her konuda görüş belirtir. İşte ‘Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler’ sözü için yazılan yorumlardan bazıları: 

Ekşi sözlük 
 Cehaletin ve yokluğun vurgulandığı bir deyimdir. 
 Kadın olmayan yerde mevcutların prenses kesilmesi gibi bir şey. 
 Bir yerde koyunun yokluğundan kaynaklanan nedenlerle keçiye sırf sakalının olmasından ötürü Çelebi’lik payesinin yakıştırılmasını anlatır atasözü. İTÜ sözlük 
 Birtakım ülkelerde, her sektörde sık sık karşılaşılan kişiler için uygun lakap. Çevreleri geniş, prezantabl Abdurrahman Çelebi’lerin büyükçe bir kısmı laf ebesi ve laf cambazı olmak konusunda da ustalık kazanmışlardır. Herhangi bir kurumsal pozisyon için şart koşulan kriterlerin hemen hiç birine sahip olmasalar da çevreleri ve aileleri pek çok kişiye depar atarak öne geçmelerine katkıda bulunurlar. 
 Ucube, kendini bir … sanan mah….ların bazı ortamlarda haksız rağbet görüşünü nasıl anlatabilirdik? 
 Çok çok doğru bir cümle. Hayır garip olan şey o keçi de artık keçi olduğunu unutuyor, Çelebi sanıyor kendini. Zaman her şeyi ortaya çıkarıyor neyse ki. 

Uludağ sözlük 
 Ortamda tecrübeli veya ehil insanlar bulunmadığında, tecrübesiz veya toy insanlara hak ettiğinin üstünde önem gösterilir anlamında bir söz. 

NKFU Blog 
 Değerlilerin bulunmadığı yerde değersizler değer görür. 
 Toplum içinde, kimi zaman değerli insan sayısı azalır. Onların yokluğundan yararlananlar, değersizleri, gelmemeleri gereken işlerin başına getirirler. Öyle olunca da toplumda huzursuzluk oluşur. İşte böyle.. Atalarımız ne güzel söylemiş, gençlerimiz ne güzel yorumlamış değil mi? ,


Murat ÖZGEN / Sabah Akdeniz