Tadı kaçtı

Tadı kaçtı

Süper Lig’de yıllarca ön plana çıkan hakem hataları artık bu yıl tavan yapmış durumda. Yıllarca bazı kesimler tarafından empoze edilen, “Hakemler iyi niyetli ancak yeteneksiz” düşüncesi artık çürüdü, kalmadı.

2 yıldır kullanılan VAR sistemiyle birlikte bu hataların azalması yerine artık insanların gözüne sokarcasına yapılması işin tadını artık kaçırdı.

Geçen hafta Kayserispor, bu hafta da Kasımpaşa maçlarında Antalyaspor aleyhine çalınan ve çalınmayan düdükler; sadece Kırmızı-Beyazlı camianın değil, tüm spor kamuoyunun da tepkisini almaya devam ediyor.

Bağıranın haklı olduğu algısının oluştuğu bu düzende artık iyi futboldan bahsetmek saçmalık olmaya başladı. Galatasaray karşısında haksızlığa uğradığını iddia ederek ses yükselten Kayserispor, ödülünü 1 hafta sonrasında Antalyaspor maçında verilen ilginç bir penaltı kararı ve Nazım Sangare’nin ceza alanında düşürülmesinin ardından oyunun devam etmesiyle aldı.

Kayserispor maçında yaşanan hakem hatalarının ardından geçtiğimiz hafta Kale Çizgisi programında ağırladığım Çağrı Arslan, aynen şu cümleyi kurmuştu: “Kasımpaşa, Galatasaray maçında mağdur olduğunu söylüyor. Türkiye’de bir hafta mağdur olan takım, ertesi hafta ödüllendiriliyor. Antalyaspor Yönetimi’nin, Kasımpaşa maçına atanacak hakem triosunu dikkatle takip etmesini istiyorum.”

Öyle bir pozisyonda devam kararı verildi ki düdük pozisyonun kahramanı Ben Youssef’te olsa o bile kendi takımı aleyhine penaltı noktasını gösterirdi. Görünen o ki; Kayserispor’dan sonra ikinci ödül de ‘mağdur’ olan Kasımpaşa’ya geldi. Peki 3.ödülün sahibi kim olacak? Birileri bağırdıkça bu ödüllerin devamı gelecek mi?

Geçtiğimiz sezon oynanan Antalyaspor – Başakşehir maçında yaşananlar hala hafızalarımızda. O maçın AVAR hakemi de olan Koray Gençerler’in ve Ümit Öztürk’ün VAR hakemi olarak Kayserispor maçında görmediği ya da görmek istemediği penaltı pozisyonundan sonra bu iki hakemin Antalyaspor maçlarına atanması halinde insanların içi ne kadar rahat olacak?

Tabiki geçmiş dönemde kara listeye yazılan Mete Kalkavan ve Yaşar Kemal Uğurlu’yu da unutmamak lazım.

Bu düzen artık yıkılmalı.

KORAY GEÇGEL / TOROS