Tutarsızlık

Tutarsızlık

2-0 kaybedilen Denizlispor ve 2-2 berabere kalınan Konyaspor maçlarından sonra Antalyaspor’un, asıl oyununun Kayserispor karşılaşmasında görülebileceğini ifade etmiştim. Hem yeni transferlerin takıma adaptasyonunun sağlanması hem de lige verilen milli arada takım oyununun daha iyi oturmasını göz önünde bulundurarak bu ifadeyi kullanmıştım. Kayserispor maçını izledikten sonra da doğru bir öngörü olduğunu düşünüyorum.

Özellikle maçın berabere devam ettiği dakikalarda oyunun mutlak hakimi Antalyaspor’du. Rakibine baskı kuran, pozisyon bulmakta zorlanmayan bir takım görüntüsü çizdi. Ancak Bülent Korkmaz’ın geliştirmesi gereken iki unsur göze çarpıyor. Birincisi iç saha performansı, diğeri ise öne geçildiğinde skoru tutabilecek bir oyun.

Antalyaspor’da geçtiğimiz sezondan bu yana iç saha performansı dikkat çekiyor. Topladığı 5 puanın sadece 1’inin iç sahada olması üzerinde araştırılması gereken bir detay. Geçtiğimiz sezonun tamamında da dış sahada daha fazla puan toplayan takım olma özelliğini de unutmamak gerek.

Antalyaspor’un iyi futbolunun yanı sıra skoru önde götürecek bir anlayışa ihtiyacı var. Geçtiğimiz sezon 1-0 öne geçtiği maçların büyük çoğunluğundan istediğini almayı başaran Antalyaspor’un, bu özelliğinden bu sezon biraz uzaklaştığı göze çarpıyor. 0-0’ı iyi oynayan, ancak 1-0’da muhtemelen psikolojik olarak geri yaslanan bir takım izliyoruz. Bülent Hoca’nın kesinlikle bu konuya yeni çözüm üretmesi gerekiyor.

Serdar Özkan, Gustavo, Gelson Dala, Ufuk Akyol sahanın iyi isimlerindendi. Özellikle Denizlispor büyük hayal kırıklığı yaratan Gelson Dalla’nın Kayserispor karşısında kısa sürede gösterdiği performansını çok beğendim. Antalyaspor’da vasatın üstüne çıkan pek çok da oyuncu sayabiliriz, ancak sahanın en kötü isimleri hakem heyeti idi. Hem VAR pozisyonlarında oyunun uzun süre durması hem de verilen ve verilmeyen penaltılar maça net damga vurdu. 3.haftada oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor maçının hakemi de olan Fırat Aydınus, bu maçta vermediği ya da veremediği penaltı pozisyonunun aynısını Antalyaspor aleyhine çalabildi. Maç 2-2 iken ceza alanı içerisinde Nazım Sangare’ye yapılan net, tartışmasız müdahaleyi tekrar izleme zahmetinde bile bulunmadı. Nereden bakarsanız bakın tutarsız davrandı. Maalesef maçın skoruna direkt etki eden kararları, en büyük hayal kırıklığı oldu.

KORAY GEÇGEL / TOROS