Yönetim başarısı

Yönetim başarısı

William Vainqueur…

2017-2018 sezonu öncesinde Samuel Eto’o, Samir Nasri, Jeremy Menez, Maicon, Johan Djourou gibi Avrupa’nın önemli kulüplerde oynamış futbolcuların yer alacağı bir takımın orta sahasını toparlamak için transfer edilmiş Fransız futbolcu.

Her ne kadar geride kalan dönemde Antalyaspor’a beklentilerin aksine performansıyla çok fazla katkı sağlamasa da bu oyuncu sayesinde çok önemli yöneticilik dersine şahit olduk. Hem de 1 değil, 4 kez…

2015-2016 sezonunda Roma ile sezon boyunca 22, 2016-2017 sezonunda da kiralık olarak gittiği Marsilya’da 33 maça çıkarak istikrarlı bir grafik çizen Fransız futbolcu, 1 sezon sonra 500 bin Euro gibi komik bir bedelle Antalyaspor’a transfer oldu. Bu ilk başarıydı, Vainqueur kalitesindeki bir oyuncuyu bu bedelle kadroya katmak büyük başarıydı. “Kurtulmak için çok uğraştık, bu nasıl başarı?” diye karşılık verenleri duyar gibiyim, sonrasında Galatasaray’ın kapısından döndüğünü ve Fransız devi Monaco’ya kiralandığını anımsatarak devam edelim…

Yıldızların birer birer takımdan ayrıldığı dönemde sözleşmesini tek taraflı fesih hakkını eline geçiren ve Galatasaray’a gitmek üzere olan Vainqueur’ü bu dönemde de durduran mevcut yönetim oldu. Geçmiş alacaklarının yanı sıra oynamadığı dönemlerin ücretini de almaya hak kazanan Fransız futbolcu, her ne kadar görevde olmasalar da mevcut yönetimin devreye girmesiyle birlikte fesih hakkını uygulamaya  koymayarak Antalyaspor’da forma giymeye devam etti.

3. başarı hikayesi ise geçtiğimiz sezonun devre arasında yaşandı. Antalyaspor’da kadroya dahi girmekte zorlanan 30 yaşındaki futbolcu, Kırmızı-Beyazlıların bonservis için ödediği miktara yakın bir rakama Fransız devi Monaco’ya kiralık olarak transfer oldu. Maaşının tamamını da Monaco’nun ödemesi için anlaşma sağlanırken, tek hesap edilemeyen detay, Vainqueur’ün sakatlığı oldu. Uzun dönem formasından uzak kalmasa belki de iyi bir bonservis bedeliyle transfer olabilecekti.

Son hamle ise Toulouse’a karşı…

1 yıllık sözleşmesi kalan ve geçtiğimiz sezon sadece 4 maçta Monaco forması giyen Vainqueur’ün maaşından kurtulmak için hamle yapan Kırmızı-Beyazlılar, yine Fransa’nın önde gelen ekiplerinden Toulouse ile anlaşarak futbolcuyla yollarını tamamen ayırdı.

Yönetim başarısının yanı sıra futbolcunun kalitesinin de transferde etkin olduğu gerçeğini es geçmemek lazım. Tıpkı Jeremy Menez’in bonservis getirerek transfer olması gibi…

Farklı yönetimin görev yaptığı dönemde Dünya Kupası’ndan dönen Johan Djourou’nun sözleşmesini fesih edip gittiği gerçeğini unutmadan mevcut yönetime hakkını teslim etmek gerekir.

Koray GEÇGEL / Toros Gazetesi