Antalya Piyazı artık bir marka

Antalya Piyazı artık bir marka

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) girişimiyle Türk Patent ve Marka Kurumu’na ‘5212968’ nolu patent başvurusu yapılan Antalya Piyazı’nın coğrafi işaret ilan yazısı askıya çıktı. Üç ay sürecek askı sürecinin ardından Antalya piyazının coğrafi işaretinin alınmış olacağını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, çalışmaların Antalya’ya özgü farklı ürünlerle ilgili devam edeceğini kaydetti. Coğrafi işaretlerin marka değerleri için önemine dikkat çeken Çetin, Antalya’ya ait üç lezzet için de coğrafi işaret çalışmalarının başladığını anlattı.

Sırada üç lezzet var

Antalya piyazına coğrafi işaretin alınmasının bir başlangıç olduğunu aktaran Çetin, “Askı sürecinin ardından resmi olarak piyazımıza coğrafi işaretimizi almış oluyoruz. Serpme börek, turunç reçeli ve kabak tatlısı için de coğrafi işaret çalışmamız sürüyor. Kısa süre içinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na üç lezzetimiz için başvuruda bulunacağız. Coğrafi işaret demek o ürünün hangi bölgeye ait olduğunu, nasıl yapıldığını ve nasıl sunulması gerektiğine kadar ayrıntılarıyla tescillemek demek. Artık İstanbul’da piyaz dediğinizde önünüze 15- 20 haşlanmış kuru fasulye üzerine de üç beş domates roka getirmeyecekler” diye konuştu.

(Akdeniz Manşet)

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.