Antalyaspor : Borcu, Öztürk Ailesi, Geliri – Gideri, Bundan öncesi – sonrası ve YAŞAMASI

Antalyaspor : Borcu, Öztürk Ailesi, Geliri – Gideri, Bundan öncesi – sonrası ve YAŞAMASI

Antalyaspor’da ekonomik sıkıntılar çözülemezken, büyümeye devam ediyor. 2016 yılında kırmızı-beyazlı kulübün 40-50 Milyon TL borcu var diyerek ikna edilen Öztürk ailesi, göreve geldikten sonra büyük bir şok yaşadılar ve gerçek rakamı zaman ilerledikçe anladılar.

40-50 milyon liralık borç kongrede 89 milyon TL hemen sonra 140 milyon TL (41 milyon Euro) olduğu ortaya çıkarken daha sonra detaylı araştırmalar, sözleşmelerdeki kirli oyunlar fark edildikçe borcun 190 – 200 milyon TL’yi (57-65 milyon Euro) bulduğu ortaya çıkmıştı.

Öztürk ailesine borcun hafriyat ve birkaç proje ile kapanacağı sözü verildi ve kredi çekilerek ödemeleri istendi. Öztürk ailesi ise borcu üstlenerek 1 yıl ötelemeli 5 yıllık 200 milyon TL (60 milyon Euro) krediyi şahsi kefaletleri ile çektiler. 

Ancak verilen sözler tutulmadı, kredinin faizi işlemeye başladı ve borç 70 milyon Euro seviyesine kadar çıktı.

KISACA : “Öztürk ailesi 40 milyon TL borç var diyerek geldiği Antalyaspor’da 2 yıl içerisinde 70 milyon Euro borç ile karşılaştı”

Borçların ödeneceği projelerin hayata geçirileceği yönündeki sözlere güvenilerek yabancı oyuncular, üst sıralara oynayacak transferler ve yatırımlar yapılırken, Öztürk ailesi kendilerine verilen sözün tutulmaması üzerine Antalyaspor’dan ilk ayrılığı gerçekleştirdiler.

İşte Antalyaspor’u karanlığa iten asıl sorun ilk 2 yıl içinde yaşananlardı.

* Borcu 40-50 milyon TL açıklayanlar, savunanlar kimler? Şu anda ne yapıyorlar? 

* Öztürk ailesine ‘borcu üstlenin projeleriniz desteklenecek’ diye söz verenler kimler ?

* Öztürk ailesinin Antalyaspor için ürettiği projelere engel olanlar kimler ?

* Öztürk ailesinin yanında gibi gözüküp, A.Ş, Dernek, Vakıf yönetimlerinde yer alıp; devlet, bürokrasi, belediye ve Antalya iş insanları düzeyinde destek olunmasını sağlamayanlar kimler?

İşte Antalyaspor camiasının karanlığı gitmesine sebep olanlar bu kişiler “kimler?” 

Maalesef bu süreçte Antalyaspor bağırsakları temizlenemedi ve bu kimler camiada yer almaya devam etti. 

KISACA : 2016 yılında borcun 40-50 milyon TL olduğunu savunan Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanı ve yönetimi bugün devredilen borcun 60 milyon Euro olmadığını iddia edebiliyorlar mı? 

Peki bundan sonra ne olacak ? Gelirler – Giderler Neler ?

Antalyaspor’un 31.12.2020 itibari ile ihtilaflı toplam borcu 7.7 milyon Euro. Bunun 4.5 milyon Euro’su transfer tahtasının kapalı olmasına sebep.  Antalyaspor’un daha önceki sezonlarda da transfer tahtası kapanmıştı, ilk kez olmuyor… 4.5 milyon Euro için Antalyaspor ile davalık olan oyuncu ve kulüplerle anlaşılırsa transfer tahtası açılabilir. Anlaşmadan da istedikleri para ödenirse tahta yine açılır.

4.5 milyon Euro alacaklılar arasında Danilo, Fornezi, Nasri ve bir kaç tane daha kulüp ile futbolcular var.

KISACA: Antalyaspor’un transfer yasağı yok sadece transfer tahtası kapalı. İstenirse hemen açılabilir. 

Peki Antalyaspor’un sürdürülebilir olması için ne lazım? 

Kırmızı-beyazlı kulüpte Ocak ayına kadar tüm maaşlar (Teknik ekip, perforsonel ve futbolcularının maaşlarının tamamı) ödendi. Bundan sonrası için sezon sonuna kadar ise yaklaşık 80 milyon TL ödeme gerekiyor.

 • Futbolcu maaşları
 • Teknik ekip maaşları
 • Personel maaşları
 • Stat kirası ve masrafları
 • Geçmiş Vergi borcu taksitleri
 • Bulunduğu dönemin vergi, stopaj, sigorta ödemeleri
 • Tesislerin giderleri
 • İAŞ giderleri
 • Deplasman, Altyapı vs. diğer masraflar

Antalyaspor aylık 12-16 milyon TL gideri var. Süper Lig’de ki en düşük gideri olan kulüplerden biri Antalyaspor. Dövizin artması, gelirlerin düşmesi tüm kulüpleri zor durumda bırakıyor.

Gelirler ne kadar ?

Sezon sonuna kadar yaklaşık 35-45 milyon TL gibi performans  (Süper Lig yayın, Spor Toto – İddaa, Ziraat Türkiye Kupası) geliri bekleniyor. 

Amatör branşlar için stopaj paraların geri ödemesi 1 yıldır yapılmıyor, bundan sonra ne zaman yapılacağı belli değil. Ancak hak ediliş olarak her sezon 10-15 milyon TL arasında  gelir var. Ancak ödeme yok. Kanunda değişiklikte yapılması gündemde! Vergi, stopaj paraları gününde ödenmezse bu para geri alınamıyor. Gününde ödenmesi şart.

KISACA: Antalyaspor’un aylık 12-16 milyon TL gideri, 8-10 milyon TL geliri var. Yeni gelecek yönetimin sezon sonuna kadar 40-50 milyon TL finansal kaynak ile göreve gelmeyi sağlamalı. Transfer yapılmak istenirse 50 milyon daha gerekli ve sezon sonuna kadar 100 milyon TL nakit akışı sağlanmalı.

Gelecek sezon ne olacak ?

Antalyaspor için en kolay yönetim dönemi bu sezon için olacak. Gelecek sezon ise mali konular daha da zorlaşacak. Kulüplerin en önemli gelir kaynağı olan yayın geliri hem bu sezon hem de önümüzdeki sezon ne olacağı belli değil. Bu sezon halen anlaşma sağlanabilmiş değil. TFF, yayıncı kuruluşa paranın ödenmesi için ihtarname gönderdi. Bu sezon en az %30 düşmesi beklenen yayın geliri gelecek sezon daha da düşmesi bekleniyor.  Yayıncı kuruluş ödemeleri geciktirse bile Antalyaspor, vergi, stopaj, sigorta gibi ödemeleri zamanında yapmak zorunda.

Ayrıca mecliste son aşamada olan spor yasası da devreye girecek. Zarar eden yönetimler artık bizzat borçlardan sorumlu olacak. Borç yapan başkan ve yöneticiler kendiler borç miktarını ödemek zorunda olacak. Bu durum Antalyaspor’da A.Ş yönetimi için geçerli olacak. Antalyaspor Vakfı ve Antalyaspor Kulübü Derneği yöneticilerinin herhangi bir sorumluluğu olmayacak.

Antalyaspor taksitlendirilmiş vergi borcu aksarsa geriye dönük tüm ödemeler boşa çıkacak ve kulübün borcu artacak. Bu borçtan da yeni yönetim sorumlu olacak.

KISACA: Öztürk ailesi olmadan düşünülen yönetim arayışlarında Vakıf ve Dernek yöneticileri de A.Ş’de yer almalıdır. Bedavadan, sorumluluk almadan yöneticilik yapılmamalı. 4 yıldır Öztürk ailesinin omuzunda yöneticilik yapanlar artık elini taşın altına sokmalıdır. Hem mali olarak katkı koymalı hem de yeni spor yasası ile sorumluluktan kaçmamalıdırlar.

Antalyasporum.com ÇÖZÜM önerisi

Antalyaspor’un ilk 2 yıllık süreçte yalan, yanlış bilgilendirmeler yapan kim ve kimlerden temizlenip Öztürk ailesi yola devam edilmesi gerekmekte. Yola devam edilirken de sportif başarı istenmeden, stres yapmadan ve baskıdan uzak şekilde küme düşme olsa bile altyapı gençleştirme projesi ile Antalyaspor’un yaşaması sağlanması. 

Bu sezon başında ortaya konan hedef ve vizyonla sportif başarı beklenmeksizin, yetiştirici kulüp olmaktan keyif alınarak Öztürk ailesi ile bu yolda gidilmelidir. 

Antalya şehrinin, siyasetinin, iş insanlarının, belediyelerin katkıları en yüksek seviyede alınmalı ve kulübün temel giderlerine paydaş olunmalıdır. Teknik heyet ve futbolcu maaşları dışındaki giderler tıpkı Konyaspor ve Alanyaspor gibi olmalı şehrin önde gelenleri, siyasetçileri destek vermelidir. Kırmızı-beyazlı kulübü itlaflı dosyalarda olan borcu da yaratılacak gelir kaynakları şehrin desteği ile ödenerek destek verilmelidir.

Öztürk ailesi verdikleri finansal desteklerin (130 Milyon TL) dışında kulübün 61 milyon Euro ve 88 milyon TL olan borcunu üstlendiğini açıkladı. Böylesine bir fedakarlığı Türk Spor tarihinde görülmemiştir. İtilaflı dosyalar dışında Antalyaspor’un borcu üstlenildi. %95’e yakın bir oran. Tarihe geçecek çok büyük bir adım. Artık, Antalya şehri Öztürk ailesinin üstünde yükü almalı ve Öztürk ailesi ile de yoluna devam etmelidir.

KISACA : Antalyaspor’un yaşaması için altyapı-gençleştirme vizyonu Öztürk ailesi ile devam edilmeli, şehir destek vermelidir. Kulüp gerekirse %50 kadar küçülmeli, ancak elinde genç oyuncuları kaybetmeden, yetiştirerek devam etmelidir. Antalyaspor’un yaşaması Antalya şehri ve Türk sporu için çok ama çok önemlidir.

Antalyaspor Futbol Takımı’nın maaşları dışındaki giderleri açıklanmalıdır. Bu giderlerin düşürülmesi için Antalyaspor Kulübü Derneği ve Antalyaspor Vakfı’nın yönetiminde yer alan (Öztürk ailesi dışındaki isimler) neler yapmış açıklanmalıdır.

 • Siyasilerden, belediyelerden ne gibi destekler istenmiş ve yapılmıştır?
 • Öztürk ailesinin yükünü azaltmak için kime ne yapmıştır?
 • Yakın mesafede olan Alanyaspor ve Konyaspor’a sağlanan imkanların ne kadarı Antalyaspor için yapılmıştır?
 • Alanyaspor ve Konyaspor’a sunulan imkanlar ile Antalyaspor kalem kalem karşılaştırılamalıdır!

KISACA : Öztürk ailesine yapılan haksızlığı gördükten sonra eksikler, hatalar giderilip, sportif başarı beklemeden gençleştirme vizyonu ve üreten Antalyaspor olarak, stres, baskı yapmadan, sağlıklı ve sakin şekilde yola devam edilmelidir.

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.