Antalyaspor son 6 sezonun en kötü başlangıcını yaptı! Yönetimsel hatalar…

Antalyaspor son 6 sezonun en kötü başlangıcını yaptı! Yönetimsel hatalar…

Sezona ilk 5 hedefiyle başlayan Antalyaspor, son yılların en kötü performansına imza atıyor. Gaziantep FK, Kasımpaşa ve Kayserispor’un ardından Adana Demirspor karşısında da sahadan puansız ayrılan Antalyaspor, son yılların en kötü sezonunu yaşıyor. Üst üste 4 maç kaybeden Kırmızı-Beyazlılar, 7 hafta sonunda 6 puanda kalırken, son 6 yılda en az puan topladığı dönemini geçiriyor.

3 YIL SONRA 4’TE 0 YAPTI

Adana Demirspor yenilgisiyle birlikte son 4 maçından puansız ayrılan Antalyaspor, bu kötü seriyi en son 4 sezon önce yaşamıştı. 2019 yılının Ekim ve Kasım aylarında üst üste 4 maç kaybeden Akrep, o dönemki teknik direktörü Bülent Korkmaz ile yollarını ayırmıştı.

MORAIS DÖNEMİNDE 3 PUAN TOPLANDI

Galatasaray, Gaziantep FK, Kasımpaşa, Kayserispor ve Adana Demirspor’a kaybeden Antalyaspor, Ümraniyespor ve Trabzonspor karşısında kazanarak hanesine 6 puan yazdırdı. Maç başına 0.85 puan ortalaması tutturan Antalyaspor, büyük hayal kırıklığı yaratırken, 2016-2017 sezonundan bu yana en kötü sezon başlangıcına imza attı. Jose Morais yönetiminde ilk 7 haftada 3 puan alabilen Kırmızı-Beyazlılar, Portekizli teknik adamla yollarını ayırmış ve Rıza Çalımbay göreve gelmişti.

SON 6 SEZON PERFORMANSI

Bu sezon olduğu gibi 2017-2018 sezonunda da ilk 7 haftayı 6 puanla geçiren Antalyaspor, 2018-2019 sezonunda 13, 2019-2020 sezonunda 11, 2020-2021 ve 2021-2022 sezonlarında da 8 puan ile sezonun ilk 7 maçını geride bıraktı.

Nuri Şahin haklı çıktı

İlk 7 hafta Antalyaspor camiası için kabus gibi geçerken, sezon başında yapılan açıklamalar akıllara geldi. 14 Temmuz’da Kırmızı-Beyazlıların Burdur kampında açıklamalarda bulunan Futbol Sorumlusu Nuri Şahin, hedef koymanın yanlış olacağına vurgu yaptı.

Bu açıklamadan 12 gün sonra, 26 Temmuz’da Başkan Aziz Çetin’in yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Başkan Çetin, “Geçen yıl az bir puan farkıyla 7’nci sırada tamamladık ama bu sene hedefimiz 5’incilik” sözlerine yer verdi. Geride kalan 7 haftada beklentilerin çok uzağında kalan Kırmızı-Beyazlıların düşüşünün temel sebepleri olarak takımın baskı altında kalması gösteriliyor.

Yönetimden planlama hatası

Kamuoyunun eleştirilerine rağmen kadrodaki eksiklikleri görmezden gelen Kırmız-Beyazlılarda Başkan Aziz Çetin, 5 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, kadrolarının fazla olduğunu ve transferi kapattıklarını açıklamıştı. Yaklaşık 1 ay transferde hiçbir adım atmayan Antalyaspor, transfer sezonunun son günü ise Galatasaray’dan Christian Luyindama, Porto’dan da Shoya Nakajima’yı renklerine bağladı.

Yedek kulübesinde sorun var

Kadro derinliği anlamında zorluk yaşayan Antalyaspor’da Teknik Sorumlu Alfons Groenendijk de yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Hollandalı teknik adam yedek kulübesinden yapılan hamlelerde sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekerken, “Yaptığımız değişiklikler de tutmadı. Ancak mazeret üretmek istemiyorum. Bu yolda giderken onlardan vazgeçecek değiliz. İyi bir takıma 10 kişi kaldılar, ardından 9 kişi mücadele ettiler” diye konuştu. (Lider)