Antalyaspor Vakfı’ndan FLAŞ açıklama

Antalyaspor A.Ş’nin hissedarları ve mevcut tesislerin sahibi olan Antalyaspor Vakfı yaptığı yazılı açıklama geçen sezonu ve kırmızı-beyazlı kulübün geleceğini değerlendirdi.

Açıklamanın satır aralarında önemli ve kimi zaman sert mesajların yer aldığı görüldü.

Altı sezondur Süper Lig’de mücadele ederek Antalya şehrini en üst düzeyde temsil eden Antalyaspor Futbol takımının küme düşmesinden dolayı tüm camiamıza geçmiş olsun diler, geçen sezondan gerekli derslerin çıkarmasını umut ederiz.

Bilindiği üzere Antalyaspor Vakfı, Antalyaspor A.Ş hisselerinin %36.58 oranına sahiptir. Antalyaspor’un bir parçası olarak görev almaktan gurur duymakla ile birlikte bizim asli görevimizin, hali hazırdaki tesislerin ve taşınmaz mal varlığını idame ettirmek olduğunu belirtmek isteriz.

Vakıf olarak en büyük sorumluluğumuzdan biride geçmişten gelen ecrimisil borçlarını ödemektir. Biten ve devam eden dava sonuçlarına göre borçlarımızı ödeyecek mali tasarrufları yapmaktayız.

Önemle ve üzerine basarak ifade etmek isteriz ki Antalyaspor Vakfı’nın, Antalyaspor A.Ş’yi olağan üstü kongreye çağırmak dışında herhangi bir yaptırım gücü yoktur. Antalyaspor A.Ş’de tüm icraat, sportif ve idari sorumluluk seçilmiş yönetimlere aittir.

Antalyaspor A.Ş’de geçmiş yıllarda görev alan arkadaşlarımızın da yer aldığı Antalyaspor Vakfı olarak, geçen sezon başında yapılan kongreden hemen sonrası tecrübelerimizi aktararak bir kereye mahsus sportif ve idari tavsiyelerde bulunmuş olmakla beraber bu tavsiyelerimiz maalesef değerlendirilememiştir.

Özellikle Antalyaspor’un altyapısı, kulübün geleceğine yönelik programlar, 50. Yıl’da sportif başarı sağlanması yönelik adımlar, futbolcu izleme komitesinin gelişimi, takım planlaması gibi bir çok konuda bilgi ve tecrübeye sahip olan Sedat Karabük‘ün görevine devam etmesi önerimiz, Antalyaspor A.Ş tarafından uygun bulunmamıştır.

Kongre sonrası yaptığımız bu öneriler dışında Antalyaspor A.Ş’de yönettim kurulunun görev dağılımının belirlenmesiyle birlikte ne sezon başında ne de devre arasında teknik heyetlerin belirlenmesi, gelen ve giden futbolcuların transferleri, idari yapılanma gibi konularda menajerler-futbolcular, camia içi ve dışı  vb. gibi kesimlerden gelen isteklere rağmen kesinlikle müdahil olmadığımızı belirtmek isteriz.

Antalyaspor’da görev verilecek kişilerin geçmişi ve gelecek hedefleri araştırılmalı, zamanlaması doğru yapılmalıdır. Antalyaspor’da güvenilir, dürüst, dinamik, vizyon sahibi ve herşeyden önemlisi kulüp menfaatlerini düşünen isimlerin tıpkı Mehmet Özdilek döneminde olduğu gibi istikrarlı şekilde tekrar görev alması geçen sezon yaşananlardan sonra bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Hasan Akıncıoğlu döneminde Antalyaspor A.Ş mali planlaması ligde kalıcı olup, ekonomik olarak düzlüğe çıkmak olarak yapılmış ve bunda başarı sağlanarak UEFA lisansı alınmıştır. 28 Mayıs 2013 tarihinde o dönemki yönetim görevini bırakacağının açıklamasının ardından 14 Haziran’da Antalyaspor A.Ş’nin  kongresi yapılmıştır.

Kongre öncesinde Mehmet Özdilek hocamız sözleşmesi olmasına rağmen herhangi bir ücret talep etmeden görevini bırakarak yeni gelecek yönetimin önünü açmış ve duyarlı bir davranış sergilemiştir. Ancak geçen sezon yaşadığımız sportif başarısızlığa rağmen görev almadıkları sürelerin bile paralarını isteyen bir teknik heyet ile çalışıldığını hatırlatmak isteriz.

14 Haziran 2013 tarihinde yapılan kongrede yarışan listelerde sadece kurumsal hisse oranlarında değil bireysel oylar doğrultusunda da çoğunluk mevcut yönetim lehine çıkmıştır. Kongrede sadece başkan adayları değil yönetim listelerindeki isimlerinde hissedarların tercihleri için önemli olmuştur.

Ancak göreve gelen yönetimden ziyade Antalyaspor A.Ş başkanı idari görevinin yanı sıra medya ve kamuoyu önünde sportif konulara çok müdahil olması takımın kimyasını bozduğu görülmüş ve maalesef bu duruma yönetim tarafından çözüm getirilememiştir.

Yine de sportif başarısızlığa rağmen kulüp için zamanlarını ve maddi olanaklarını sunan geçmiş yönetime teşekkür ederiz.

Antalyaspor küme düştükten sonra yapılan genel kurulda ise kongre öncesinde alternatif bir liste çıkıp, projeler sunmadığı için geçen yılın devamı sayılabilecek yönetimin seçilmesi zarureti doğmuştur.

Küme düşmenin getirdiği sorunlardan dolayı ekonomik olarak sıkıntılı bir döneme girilmişken geçen sezona göre bazı değişikliklerle yenilenen yönetimde görev alan isimlere fedakarlığından dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca kongre günü son anda yönetime talip olan genç arkadaşlarımızın heyecanına ve kulübün sahipsiz kalmayacağını gösterdikleri için teşekkür ederiz.

Antalyaspor Futbol takımının küme düşmesi her ne kadar hazin ise de Döşemealtı’na yapılacak yeni tesisler ve 100. Yıl’a yapılan yeni stadın bitmesi düşünülerek kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar ile Antalyaspor yeniden Süper Lig’de yer alacak güce ulaşacağına inanıyoruz.

Döşemealtı tesislerindeki son pürüzleri gideren Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanı Nafiz Tanır ve Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’e teşekkür ederiz. Döşemealtı’nda Antalyaspor’a Avrupa standartlarında bir tesisi kısa zamanda tamamlayacak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Menderes Türel’e şimdiden çok teşekkür ederiz.

Antalyaspor’un marjinal taraftarla ve gruplarla başarıya ulaşması mümkün olmayacağı geçen sezonlarda yaşananlarla ortaya çıkmıştır. Hem tribünde, hem normal yaşamlarında hem de sosyal medyada Antalyaspor’un kulüp menfaatlerini düşünen taraftar gruplarına ve seyirciye ihtiyaç vardır. Bunun içinde geçmiş yıllarda yapılan Antalya merkez ve tüm ilçelerde yer alan ilk ve orta okullarda Antalyaspor’un tanıtımı, paneller ve küçük öğrencilerin maçlarda yer alması projesi tekrar hayata geçirilmeli, daha farklı projelerde geliştirilmelidir.

Diğer yandan Antalyaspor Kulübü Derneği çatısı altında olan, Antalyaspor Hentbol takımının geçtiğimiz sezonu tüm zorluklara rağmen başarı ile tamamlamasından dolayı tebrik eder, önümüzdeki sezon içinde başarılar dileriz. Basketbol takımımızın altyapıdaki çalışmalarından dolayı tebrik ederiz. Bitecek olan 10 bin kişilik yeni salondan elde edilecek gelirle ile de salon sporlarında hem hentbolda hem de basketbolda daha büyük sportif başarıların sağlanacağından eminiz. Tüm imkansızlıklara rağmen Antalyaspor ismini en üst düzeyde temsil eden Antalyaspor Su Topu takımına da teşekkür eder, Antalya ilçe belediyelerinin yaptıkları havuzlar ile en kısa zamanda tekrar Süper Lig’de yer almalarını temenni ederiz.

Antalyaspor Vakfı olarak , Antalyaspor A.Ş’nin altyapısında olan eğitiminde başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilerine burs vererek maddi desteğimizi devam ettirdiğimizi hatırlatır, yıllık 1000 TL gibi cüzi bir rakam ile Antalyasporlu çocuklarımıza burs desteği verebilirsiniz. Burs vermek isteyen hayırsever iş adamlarımızın ve şirketlerimizin 02422370881 numaralı telefondan Ayça hanım ile temasa geçmelerini rica ederiz.

ANTALYASPOR VAKFI YÖNETİM KURULU

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.