Antalyaspor’a dava şoku!

Antalyaspor’a dava şoku!

Aziz Çetin’in Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanı olmasının ardından Mustafa Yılmaz ve Emin Hesapçıoğlu döneminde hafriyat gelirinden çok düşük gelir elde edildiği iddia ederek firmayı değiştirmesinin ardından olay mahkemeye taşındı. Lider gazetesinin haberine göre, Ankaralı bir şirkete verilen moloz döküm işinde kanuna aykırı işlem yapıldığı için dava açıldı.

İşte o haber:

Antalyaspor’a sabit gelir kaynağı yaratmak adına 2017 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen hafriyat ve moloz döküm işi, büyük tartışmalara sebep olurken, bu kez olay mahkemeye taşındı. Antalyaspor Kulübü Derneği’ne devredilen işle ilgili olarak geçtiğimiz aylarda 3 yıldır bu işi yapan firmalarla devam edilmeyeceği kararının alınmasının ardından, Ankara merkezli bir şirketle anlaşma sağlandı. Yıllardır yaşanan tartışmalar, bu anlaşmayla birlikte mahkemeye taşındı.

PARAYI ANKARALI ŞİRKETİN TOPLADIĞI İDDİA EDİLDİ

2019 yılından bu yana süren çalışma kapsamında hafriyat ve moloz işleriyle ilgili olarak yapılan ödemeler önce Antalyaspor’un kasasına giriyor, sonrasında ise bu işi yapan şirketlere payları veriliyordu. Ankara merkezli şirketin çalışmaya başlamasıyla birlikte para toplama işinin de söz konusu şirket tarafından yapıldığı iddia edilirken, konuyla ilgili olarak yürütmeyi durdurma davası açıldı.

“SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME”

Antalya Biriketçiler Nalburiyeciler İnşaat Malzemeleri ve Hafriyatçılar Odası tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik dava 6 Eylül’de açılırken, dilekçede özetle şu ifadeler yer aldı: “Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalyaspor Kulübü Derneği arasında imzalanan 13/09/2017 tarihli protokolün usul ve yasaya açıkça aykırılık teşkil etmekte ve sürekli menfaat ihlallerine neden olmaktadır. Hem odaya üye meslektaşlarının menfaatlerini korumak hem de kanuna aykırı olması nedeni ile sürekli hak ihlaline neden olan protokol nedeni ile iş bu davayı açma zorunluluğumuz hasıl olmuştur. Davaya konu işlem açık bir şekilde hukuka aykırıdır. Davaya konu işlemin yürütülmesine devam edilmesi halinde hukuka aykırı bir sözleşme nedeni ile kamu zarara uğramaya devam ederken sözleşmenin diğer tarafı da sebepsiz zenginleşmeye devam edecektir.”

SAVUNMA İSTENDİ

Açılan davanın ardından konu mahkeme tarafından görüşülürken, yürütmeyi durdurma kararı henüz çıkmadı. Mahkeme, konuyla ilgili olarak savunma isterken, şu ifadelere yer verdi: “Olayın niteliğine ve davanın durumuna göre yürütmenin durdurulması isteminin, davalı idarenin birinci savunması alındıktan ve ara kararı gereği yerine getirildikten ya da savunma ve cevap verme süresinin geçmesinden sonra incelenmesine, ara kararı gereğinin süresi içinde yerine getirilmesinin mecburî olduğunun ve süresi içinde ara kararına cevap verilmemesi halinde dosyadaki bilgi ve belgelere göre karar verilebileceğinin davalı idareye duyurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verme süresinin 30 gün olarak belirlenmesine, tebligatın tamamlanmasına, 07/09/2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

PARANIN KULÜBE GELİP GELMEDİĞİ BELİRSİZ

Mahkemenin savunma için tanıdığı süre 7 Kasım’da doluyor. Bu tarihe kadar yapılacak savunma merakla beklenirken, konuyla ilgili olarak ortaya atılan iddialar da kafa karıştırdı. Daha önce anlaşma sağlanan firmalarla 5’er yıllık sözleşme imzalanırken, Ankara merkezli şirketle bu sürenin ikiye katlandığı öne sürüldü. İddialar bununla da bitmiyor. Tarafların anlaşma yapmasının ardından söz konusu şirket tarafından ne kadar para toplandığı ve toplanan bu paraların Antalyaspor’un kasasına girip girmediğiyle ilgili olarak kesin bir bilginin olmadığı da ortaya koyulan iddialar arasında yer aldı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ DE SORUN YAŞADI

Moloz ve hafriyat döküm işinin gerçekleşmesi için ödemelerin bugüne kadar şirketlere yapılmamasından dolayı bazı firmaların söz konusu şirkete ödeme yapmak istemediği ve bu sebeple inşaatlarının da sekteye uğradığı gelen haberler arasında yer aldı. Ankara merkezli şirketin, “ceza yersiniz” resti üzerine bazı firmaların ise yaptığı ödeme dekontlarını sakladığı ve yapılacak savunmaya göre mahkemeye sunacakları da gelen haberler arasında yer aldı.

BÜYÜKŞEHİR İNCELEMEYE ALDI

Yaşanan olaylarla ilgili olarak konu ilk olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e gitti. Böcek’in yapılan işlemlerden haberdar olmadığını belirtmesinin ardından geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle yapılan ikinci görüşmeyle birlikte konunun incelemeye alınacağı bilgisinin verildiği öğrenildi.

STADYUMDA KAVGA ÇIKTI

Hafriyat ve moloz döküm işlemiyle ilgili yoğun tartışmalar, mahkemeye taşınırken, olay geçtiğimiz hafta polise de yansıdı. Antalya Stadyumu’nda yer alan söz konusu işle ilgili olarak oluşturulan ofiste Ankara merkezli şirketin ortakları arasında kavga çıkarken, taraflar karakolluk oldu.

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.