Başkan Öztürk’ten yabancı sınırlaması hakkında açıklama

Başkan Öztürk’ten yabancı sınırlaması hakkında açıklama

Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk, yabancı futbolcu sayısına kısıtlama getirilmemesinden yana olduğunu belirterek, “Türk oyuncu zorunlu olduğundan değil, hak ederek formayı kapmalı.” dedi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, Türk futbolunun en büyük sıkıntısının genel stratejisinin bulunmaması olduğunu savundu.

“Türk futbolunu ne yapacağız? Nereye ve nasıl getirmek istiyoruz?” sorularına yanıt olacak bir düşüncenin bulunmadığını aktaran Öztürk, Türk futbolunda şu anda en çok eleştirilen konuların başında yabancı kuralının geldiğini belirtti.


Süper Lig’deki kulüplerin çok büyük bir bölümünün yabancı futbolcu sayısına kısıtlama getirilmemesinden yana olduğunu kaydeden Öztürk, yabancı oyuncu sayısının 14’e çıkarılmasının ardından eskiye nazaran daha üst düzey futbolcuların Türkiye’ye geldiğini, bu sayede daha iyi bir ligin ortaya çıktığını ifade etti.

“Şimdi ‘Türk futbolcular oynamıyor.’ diyoruz ama Türk oyuncunun çıkması gereken ortam, aslında bu ortam. Türk oyuncu zorunlu olduğundan değil, hak ederek formayı kapmalı.” diyen Öztürk, “Bir başkan olarak, Türk oyuncuların bazı temel eksikliklerinin olduğunu görüyorum. Bu da temel eğitimin doğru şekilde verilmemesinden geliyor. Hala pozisyon bilgisi olarak kısıtlı seviyelerdeyiz. Oyuncunun temeli sağlam olmalı ki ondan sonraki kısım kendi yeteneğine bağlı olsun.” şeklinde konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonunun altyapıdaki futbolcu ve antrenörlerin eğitimi üzerine daha fazla kafa yorması gerektiğini dile getiren Öztürk, tabanda sıkıntı olduğu sürece Süper Lig takımlarındaki Türk oyuncuların sıkıntılarının devam edeceğini savundu.