Et tüketiminde aşırıya kaçmayın!

Et tüketiminde aşırıya kaçmayın!

Kurban Bayramı’nda yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Antalya Aile Hekimleri Derneği 2’nci Başkanı Hasan Hüseyin Avcı, “Etin sindirimi zordur. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmelidir. Haşlama veya ızgarada pişirerek tüketmelerini önerebiliriz. Özellikle kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı’nda yağsız etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır. Et tüketimi ile birlikte sakatat tüketimi de artar. Başta karaciğerde olmak üzere diğer organlarda da birçok toksik madde birikimi vardır. Özellikle kalp-damar hastaları içerdiği yüksek miktardaki kolesterolden dolayı sakatatlardan uzak durmalıdır” dedi.

Sağlık için sebzeyle tüketin

Etlerin sebzelerle pişirilmesini öneren Avcı, “Etler vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en önemli kaynağıdır. İyi proteinin yanı sıra yağ, çeşitli mineraller (demir, çinko, fosfor, magnezyum) ve vitaminleri (B12, B6, B1 ve A) de içerirler, C ve E vitaminini içermezler. Bundan dolayı etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında sebzelerin de tüketilmesi sağlıklı beslenme için önemlidir. Kırmızı eti pişirirken ilave yağ koymadan pişirmeliyiz. Kırmızı eti salata ile tüketmeliyiz çünkü C vitamini kırmızı etin içinde bulunan demir ve B grubu vitaminlerin emilimini kolaylaştırır. Haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi oldukça önemlidir. Et yemeklerini pişirirken tereyağı, kuyruk yağı gibi ekstradan yağ eklemek, aldığımız doymuş yağ miktarını artıracağından kesinlikle kullanılmamalıdır. Etler kendi yağıyla pişirilmelidir” şeklinde konuştu. Mangal yapacaklara da önerilerde bulunan Avcı, “Etler kömürleşecek şekilde kızartılmamalıdır. Kömürleşen etler aynı zamanda yüksek miktarda kanserojen madde içermektedir” dedi. Proteinlerin sindirimi zor ve uzun sürede olduğu için et tüketiminin öğlen tercih edilmesi gerektiğini aktaran Avcı, “Akşama sebze ve kurubaklagil gibi posadan zengin besinler tercih edilmelidir. Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir” diye konuştu.

(Akdeniz Manşet)

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.