Haji Wright için Antalyaspor’a 200 bin Dolar geliyor

Haji Wright için Antalyaspor’a 200 bin Dolar geliyor

Dünya Kupası’nda son 16 turunda İngiltere’ye kaybederek elenen ABD’de Antalyaspor’un yıldızı Haji Wright da evine dönmek için yola çıktı. Turnuvada bir gol atarak dikkat çeken ABD’li futbolcu, Antalyaspor’a da yaklaşık 200 bin Dolar kazandırdı. FIFA, hazırlık dönemleri dahil olmak üzere futbolcuların milli takımda yer aldığı her gün için kulüplerine 10 bin Dolar ödeme kararı aldı. Buna göre ikinci turda elenen Haji Wright için Antalyaspor’a yaklaşık 200 bin Dolar ödeme yapılacak.

0.65 gol beklentisiyle tamamladı

ABD Milli Takım Teknik Direktörü Gregg Berhalter’in ilk tercihi olamayan Haji Wright, sahada yer aldığı 137 dakikada 1 gol atarken, gol beklentisinde ise 0.65’te kaldı. İlk maçında Galler’e karşı 0.03, ilk 11’de başladığı İngiltere maçında 0.17, İran karşısında ise 0.04’lük gol beklentisi üreten 25 yaşındaki futbolcu, fileleri havalandırdığı Hollanda maçında ise 0.41’lik bir gol beklentisi üreterek, turnuvayı da 0.65’lik gol beklentisi ile tamamladı.

İlginç gol

Dünya Kupası’nda İran ve Hollanda karşısında iki önemli gol pozisyonundan yararlanamayan Haji Wright, ilginç bir vuruşla rakip ağları havalandırdı. Hollanda maçının 73’ünci dakikasında sağ taraftan gelen ortaya yönelen ABD’li futbolcu, rakip savunma oyuncusu Virgil van Dijk ile girdiği ikili mücadele sonrasında topuğuna çarpan top, ağlarla buluştu.

ABD medyasından büyük eleştiri

ABD Milli Takımı’nın Dünya Kupası’nda kaydettiği 3 golün 1’ine imza atmasına karşın Haji Wright, eleştirilerin odağı oldu. ABD basını tarafından grup mücadelelerinin ardından sert sözlerle hedef gösterilen ve performansı için ‘hayal kırıklığı’ yakıştırması yapılan Haji Wright için en dikkat çekici eleştiriyi ise ABD Milli Takımı’nın efsane futbolcularından Clint Dempsey yaptı. ABD adına 141 maçta 57 gol atan ve şimdilerde ABD’de yorumculuk yapan Dempsey, Haji Wright’ın yeterince baskı yapamadığını ve topa girmediğini ifade ederken, “Sahadaysa daha tehlikeli olmalı, Haji Wright bunu yapamadı” ifadelerini kullandı.

“Şans golü”

Haji Wright’ın Dünya Kupası performansına bir eleştiri de ABD’li eski futbolcu Dean Ashton’dan geldi. Haji Wright’ın Hollanda’ya attığı golün ‘tamamen şans’ olduğu yorumunda bulunana Ashton, “Haji Wright, ABD için yetersiz kaldı” sözlerine yer verdi. Dünyanın en önemli spor kanallarından olan ESPN’de yer alan Hollanda – ABD maçının değerlendirmesinde; Haji Wright’ın attığı golün ‘tesadüf’ olduğu belirtilirken, “Hala etkili bir forvetinin ortaya çıkmasına ihtiyaç var” denildi. ABD Teknik Direktörü Gregg Berhalter de, forvet oyuncuların yetersizliğine vurgu yaparak, “Bizim Memphis Depay’ımız yok” yorumunda bulundu.

Haji Wright’ın Dünya Kupası karnesi     

Maç                       4

Dakika                  135                       

Topla Buluşma 48

Şut                         6/3

Gol                        1

Gol Beklentisi   0.65

Pas                        26 (% 72)

İkili Mücadele  20/11

(Lider)

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.