Hakem değişikliği neden yapıldı? İşte yanıtı…

Hakem değişikliği neden yapıldı? İşte yanıtı…

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Serdar Tatlı, değişen Antalyaspor – Trabzonspor maçının hakemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“İlk kez yapıyormuşuz gibi bir algı oluştu”

TRT Spor’a konuşan Tatlı, “Kamuoyunda hakem değişikliğini ilk kez yapıyormuşuz gibi bir algı oluştu. Yakın zamanda benzer kararlar aldık. Örneğin Koray Gençerler, Fırat Aydınus, Atilla Karaoğlan gibi hakemlerimizi o hafta yönettikleri son maçtaki performansa göre bir sonraki maçta görevlendirmedik. Sezon başından beri performans odaklı gidiyoruz.

VAR performanslarını değerlendirdik

Her hafta maç var. Bu yüzden bir sonraki haftanın atamaları bazen maçların oynandığı hafta içine denk geliyor. Mesela çarşamba günü hakemleri atadık. Hafta içi Türkiye Kupası vardı. Erkan Özdamar, perşembe akşamı oynanan Fenerbahçe – Kasımpaşa maçında VAR olarak görev yaptı. Cuma günü ekibimizle birlikte hakem ve VAR performanslarını değerlendirdik.

“Erkan Özdamar en çok takdir ettiği hakemlerimizden biri”

Şu anda Riva’da seminerdeyiz. Bu sezon hem lig hem kupa maçlarındaki pozizsyonları hakemlerimizle beraber de değerlendiriyoruz. Erkan Özdamar, bu sezon ilk kez Süper Lig’de maç yönetmeye başlayan, yönettiği maçlarda başarılı performansıyla kamuoyunun en çok takdir ettiği hakemlerimizden biri.VAR performansı beklediğimiz ölçüde olmadıKendisini Antalyaspor – Trabzonspor maçı için görevlendirmiştik. Fenerbahçe – Kasımpaşa kupa maçındaki VAR performansı beklediğimiz ölçüde olmadı.Diğer hakemlerimize yaptığımız uygulamalar gibi kendisinin maçtan aldık ve Ali Palabıyık’ı atadık.

Peki neden TFF sitesinden bugün açıkladınız?

Cuma günü bu kararı aldıktan sonra Ali Palabıyık Covid testine girdi. Test sonucu gece belli oldu. Bu yüzden bu sabah TFF sitesinden hakem değişikliğini resmen açıkladık. Bu değişim maçı oynayan Antalyaspor veya Trabzonspor’dan talep edilmedi. Bu tamamen performans değerlendirmesi üzerine yapıldı.Özellikle vurguluyorum, nunu ilk kez yapmadık. Daha önce de yaptığımız bir uygulama. Sıkışık maç trafiğinde zaman zaman hakem değişimleri oldu. Bazen sağlık nedenleri bazen de performans değerlendirmesi ile benzer uygulamalar da devam edebilir” diyerek sözlerini tamamladı.

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.