Hisse deyip Petrol’u satacaklar! Jetpa, komisyon, Nafız Tanır, yönetim… Geçmişten bugüne satışlar !

Hisse deyip Petrol’u satacaklar! Jetpa, komisyon, Nafız Tanır, yönetim… Geçmişten bugüne satışlar !

Antalyaspor camiasında geçtiğimiz hafta yapılan Kulüp Derneği kongresinde gizlice değişen tüzük maddeleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Söz konusu tüzük değişikliğinde gözler hisse satışına çevrilirken asıl niyetin Antalyaspor’un tek sabit gelir kaynağı olan Lara’da yer alan petrol istasyonunu satmak olduğu belirtiliyor. Bunu yaparken de Cihan Bulut dönemi örnek gösteriliyor. Ancak kulübün ekonomik gücü o günle kıyaslanmayacak kadar iyi.

Antalyasporum.com olarak kronolojik olarak geçmişten bugüne yaşananları paylaşacağız;

1)
Antalyaspor A.Ş 1999 yılında kurulmuş olup hisselerinin %33’ü Jetpa’ya satılmıştı. O dönemde de eleştiriler olmuştu.  
* Jetpa ile ilgili satış görüşmelerinde İstanbul’da tanınmış bir restoranda Ali Rıza Tekin ve Nafız Tanır’ın olduğu masada 1 milyon dolar komisyon teklif edildiği konuşuluyordu. Ali Rıza Tekin’in kendisi bu teklifi ret ettiğini dile getirdiği belirtilmişti.
* İstanbul’da bu teklifin benzeri Antalya’da yaşandığı konuşulmuş hatta gazete kağıdında dolaşan komisyon olduğu yıllarca dillerden düşmemişti.

2)
Antalyaspor tarihinin en önemli gelir kaynağı olan ilk petrol istasyonu Cihan Bulut’un başkanlığı ve Nafız Tanır’ın Dernek Başkanı olduğu dönemde satıldı. Sıcak paraya ihtiyaç olduğu belirtilmiş ve 25 milyon TL (dönemin kuruyla: 3.5 milyon euro) ve 1 milyon 250 bin euro karşılığında toplamda 4 milyon 750 bin euroya satılmıştı. O dönem kulübün borçları yüksekti, gelirler temlikliydi. Bulut yönetiminin ciddi sıcak paraya ihtiyacı vardı. Ayrıca Birileri komisyonunu aldı!

3)
Antalyaspor’un şu anda elinde olan tek sabit gelir kaynağı olan Lara’da yer alan petrol istasyonu 5.5 milyon euroya satışa çıktı. Yaklaşık 1 aydır satmak için girişimler yapılırken prosedür ve yetkiler eksik olduğu için satılamıyordu. Son yapılan kongrede ise bu yetki yönetime alındı. Tüzük değişikliğinin başrolünde ise yine Nafız Tanır var. Bu yeri ipotek ve temlik ile dolaylı satış yapılmak isteniyor.

Dikkat edimesi gereken konular

1)
Her satışta Nafız Tanır yer alıyor. Kendisi ticari olarak oldukça başarısız birisi olmasına, 2013-2015 yıllarında ciddi ekonomik sıkıntılar yaşayan daha sonra toparlayan (!) ve yeniden ekonomik sıkıntılar yaşayan birisi. Ticari olarak zeka ve becerisi olmadığı görülen Nafız Tanır tüm bu satış süreçlerinde yer alması dikkat çekici.

2)
Antalyam.com’da önceki tüzük değişikliği ile ilgili çıkan haberden rahatsız olan Nafız Tanır bu tüzük haberindeki maddelerin yer almasından dolayı “Kim sızdırdı” diyerek adeta tüzük değişikliğini gizli saklı geçirdiklerini çevresine itiraf etti.

3)
Nafız Tanır bugün Ekspres gazetesinde ise adeta Antalyaspor camiası ile dalga geçti ve tribünlere oynayarak demagoji yaptı. İşte Tanır’ın demeci;
Antalyaspor Vakfı Başkanı Nafiz Tanır, “Bu maddenin değişmesinin ana nedeni derneğe gelir sağlamaktır. İnsanların kafasında birtakım soru işaretlerinin olmasını anlayabiliyorum. Ancak Antalyaspor Kulüp Derneği’nin hisselerinin büyük oranda satılması asla söz konusu değildir. Hele ki böyle bir şeyin yönetim kurulu kararı ile alınmasına Antalya asla izin vermez. Böyle bir karar bırakın yönetim kurulunu, genel kurul da değil, Antalya’nın ortak kararı ile ancak alınabilir” şeklinde konuştu.

* Madem Antalya şehri karar verecek neden tüzüğü kimseye haber vermeden değiştirdiniz?
* Bırakın Antalyaspor Kulübü Derneği üyelerini Kulüp yöneticilerin asil ve yedek hiç kimsenin haberi yoktu!
* Antalyaspor Kulübü Derneği yöneticileri görevi satmak mı yoksa yeni gelir kaynakları yaratmak mı?
* Nafız Tanır yöneticiler benim kontrolümde derken neye ve kime/kimlere güveniyor?

Notlar

Lara’da yapılan petrol istasyonunun kiralanması için en yüksek teklifi Opet vermişti ve 2 yıl daha işletme hakkı bulunuyor.

Petrol istasyonunun imardan geçmesi için dönemin Basın Sözcüsü Bora Terzioğlu: “Burada önce petrol istasyonu yapılacak daha sonra dükkanlar ile diğer alanlar olacak ve Antalyaspor Kulübü Derneği’nin sabit gelir kaynağı sağlanacak. Amatör şubeler bu ve benzer projelerde elde edilecek gelirlerle hayatını sürdürecek. Benzin istasyonunun satılmaması için taahhüt verdik ” demişti.

2 yıl sonra yılda 3 ile 5 milyon TL arası gelir getirmesi beklenen petrol istasyonu satılmak isteniyor. Satışa koyulan fiyat 5.5 milyon euro. Komisyon peşinde koşanlar satış için var gücü ile çalışmalar yapıyor. Olası satışta komisyonu kimler nasıl alacak, paylaşacak henüz bilinmiyor.

Antalyaspor Kulübü Derneği’nin borcu bulunmazken Antalyaspor A.Ş’nin geriye dönük 70 milyon TL borcu var. Bu borç ile Süper Lig kulüpleri arasında en düşük rakama sahip olan takım ve mali durumu en iyi takım olarak Antalyaspor’u öne çıkarıyor. Öztürk ailesi kulübü bırakırken ne oyuncu ne de petrol istasyonu satmazken kesinleşmiş tüm borcu da üstlenmişti. Böylesine bir satış Öztürk ailesine ve Antalyaspor camiasında rahatsızlık yaratmaz mı? 

Cihan Bulut döneminden satılan petrol istasyonu örnek gösteriliyor. O dönemki ekonomik durum ile bugün arasında dağlar kadar fark var. 

Antalyaspor Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın danışmanı Cem Oğuz’un AntSU projesi var. Bu projeden de gelir gelecek.  AntSU şirketleşecekse eğer onun hisse alımı satımı için son kongreden yetki almanız zamansız ve manasız olmuş. Bu proje gerçekleştiğinde ve şirket kurulması ihtiyacı olduğunda olağanüstü seçimsiz kongre yapılır size açık ve şeffaf şekilde verilirdi. Zaten böyle birşey olsa günler öncesinden tüzüğün neden değiştiğini açıklardınız !

Camiayı, üyeleri, kendi yöneticilerini insanları kandırmayın ! Karşınızdaki kişiler dalga geçilecek bilgi ve olgunlukta değil !!!

Kısaca
GÖZLER ÇARŞAMA GÜNÜ YAPILACAK DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTISINDA !
YÖNETİCİLER ANTALYASPOR’DA YENİ GELİR KAYNAKLARI MI YARATACAK YOKSA SATARAK TARİHE Mİ GEÇECEKLER?

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.