Kamp turizmi için yayla açılımı

Antalya’da spor turizmi büyük bir aşama kaydetti. 15 yıl önce spor turizminin ilk başladığı yıllarda yaklaşık 15 sahanın bulunduğu Antalya, kamp dönemlerinde yılda 100 futbol takımını ağırlıyordu. Geçen süre içerisinde saha sayısı kat be kat artarken, gelen takım sayısı ise 2 bine yaklaştı.

KIŞ TAMAM, SIRADA YAZ VAR
Antalya, futbol takımlarının devre arası kamp dönemleri olan Ocak-Mart ayları arasında, ılıman ikliminin de avantajıyla yoğun ilgi çekiyor. Spor turizminde sürenin uzatılması ise, iklim şartlarına takılıyor. Sezon öncesi kamplar için daha çok yüksek ve soğuk bölgeler tercih edilirken, yaz döneminde hava sıcaklığının 45 dereceye yükseldiği Antalya, futbol takımlarından ilgi görmüyor.

PAZARIN KRALI AVUSTURYA
Spor Turizmi Birliği Derneği Başkanı Ferit Turgut, dünya genelinde özellikle Avusturya’nın yaz dönemi kampları için çok avantajlı olduğunu vurguladı. Türkiye’de ise bu anlamda potansiyeli yüksek olan bölgelerin olduğunu ancak tesis yatırımlarının yapılmadığını belirten Turgut, yaylaların turizme açılması halinde spor turizminin 3 katına çıkacağını savundu. Antalya’nın yayla bölgesinin yanı sıra, Batı Akdeniz Bölgesi’nden Isparta ve Burdur’un da uygun bölgeler olduğunu belirten Ferit Turgut, “Ulaşım sorunu olmayan bölgeler bu alanda diğerlerine göre dana avantajlı” dedi. Turgut, özellikle her yıl transferlere milyonlarca euro harcayan Arap takımlarının bölgeye çekilebileceğini savundu.

DOĞAYLA UYUMLU MİMARİ
Saha başına 100-200 bin euro arasında değişecek bu yatırımlarla bölgenin çehresinin değişeceğini savunan Turgut, “Avusturya’yı örnek almalıyız. Her bir nehir kenarı, vadide bir kamp merkezi var. Doğayla iç içe bir turizm yapılıyor. Yapılar 4 katın üzerine kesinlikle çıkmıyor. Doğayla barışık bir mimariyle tesisler yapılıyor” dedi.

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.