Konyaaltı Hentbol Takımı kurularak göz göre göre Muratpaşa Hentbol’u kapattırdılar!

Konyaaltı Hentbol Takımı kurularak göz göre göre Muratpaşa Hentbol’u kapattırdılar!

Antalya’da sadece Antalyaspor değil amatör branşlarda da ekonomik katkı bulmak oldukça zor.

Antalyaspor Amatör branşlarında ise en büyük şans Lara’da yapılan petrol istasyonundan her yıl elde edilen sabit gelir. İstasyonun kurulma ve alınan izinler amatör branşlara sabit gelir kaynağı yapmak için olduğu dile getirilmiş ve armanın yaşatılması için tarihin en önemli projelerinden biri olmuştu.

Hatırlanacağı gibi Antalya’da daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediyesi basketbolda büyük bir rekabete girmiş, her iki kulüp Süper Lig’e kadar çıkmış ve başarı ile mücadele etmişti. Karşılıklı hırs, nispet, mücadele ise Antalya basketboluna zarar verdi. Her iki Belediye AK Partili kadrolar tarafından yönetiliyordu.

Her iki kulüp kapandı ve bugün Antalya’da erkek basketbol üst seviyede artık yok.

Büyükşehir Belediye, CHP kadroları tarafından yönetilmeye başladığında Antalyaspor ismi ile devam edilsin önerisi Belediye’de sözü geçenler tarafından ret edilmişti. Kongelerde dile getirilmesine rağmen… Ardından Büyükşehir Belediyespor yok olup gitti.

Peki kadın hentbolunda neler oluyor ?

Antalya’da Muratpaşa Belediyespor Kadın Hentbol Takımı adeta ekol oldu. Yıllardır süre gelen istikrarlı mücadele altyapıdan oyuncu çıkartma, üst seviyede ligde ve Avrupa’da başarılarla ödüllendi.

Bu süreçlerde hem altyapıda hem üst yapısa hemde yönetim kadrosunda değişiklikler oldu.

İşte buradan ayrılan yönetici ve antrenörler hırslarına yenik düşüp tıpkı Kepez – Büyükşehir rekabeti gibi, bir ortam yarattılar ve Konyaaltı Belediye Kadın Hentbol Takımı’nı kurdurdular.

Antalya’da ikinci bir kadın hentbol takımına ihtiyaç yokken bunu yaptılar.

Sonuç ne oldu?

Muratpaşa – Konyaaltı maçlarında seyirsiz oynanmasına rağmen protokolde tartışmalar, gerginlikler… Sezon sonuna doğru transferde kapışmalar vs.

Her iki takım da daha 1. sezonu bitirdikten sonra Muratpaşa Belediyespor, kadın hentbol şubesini kapatı ve kapatırken de ilk yaptıkları açıklamada Konyaaltı Hentbol’a imalı sözler paylaştı.

Tıpkı basketbol gibi kadın hentbolda da yer alan iki takım belediyesi aynı partiden olması dikkat çekiyor. Bu sefer iki belediye de CHP…

Ne olmalıydı, bundan sonra ne olmalı ?

Konyaaltı’na amatör spor branş olarak kadın hentbol değil, kadın voleybol veya erkek hentbola yatırım yapmalıydı. Her iki branş Antalyaspor Kulübü Derneği çatısı altında var. İki branştan biri tercih edilmeli Belediye ile güçler birleştirilmeliydi.

Ancak ya akıl edilmedi ya da kişisel hırslar sonucu tercih edilmedi.


Sonraki yazımız Muratpaşa neden voleybola yatıyım yaptı? Kime kıyak çekti !