Sabri Gülel’den 38 maddelik mektup

Sabri Gülel’den 38 maddelik mektup

Antalyaspor’da sezon başı transfer çalışmalarını yöneten elde edilen çıkışın mimarı olan Sabri Gülel’in görevinden istifa etmesinin ardından yönetim kuruluna yazdığı mektup ortaya çıktı.

Başkan Gülel’in yöneticilere yazdığı mektubu Türkiye Spor Yazarları Derneği Antalya Şube Başkanı Şifa Çiçek, Akdeniz Manşet gazetesindeki köşesine bu şekilde taşıdı:

“Antalyaspor’da Sabri Gülel 9 Ekim’de başkanlık görevini bırakarak yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. Ardından 25 Ekim’de yapılan genel kurulda Gülel’in koltuğuna Sinan Boztepe oturmuştu. Yaşanan bu hareketli günlerden sonra takımın üst üste aldığı galibiyetler camiaya derin bir nefes aldırdı. 
Görevi bırakan Sabri Gülel’in mevcut yöneticilere uyarı niteliğinde bir mesaj geçtiği öğrenildi. Ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir uyarı olduğunu düşünüyorum. Önemli buluyorum ve o yüzden paylaşmak istedim. 
İşte o yazı: 
“Öncelikle aldığımız genel kurul kararı ve oluşacak yeni dönem Antalyaspor’umuza ve camiamıza hayırlı olsun. Hizmet etmekten gurur duyduğum bu dönemde Antalyaspor’a katkı sağlayan tüm arkadaşlarıma minnettarım. Hem genel kurula kadar olan süreçte hem de sonrasında takip edilmesi gereken konular ve sağladığımız finansal, idari ve sportif başarının zedelenmemesi için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir; 
1) ULUSAL LİSANS: Alınabilmesi için gereken günü geçmiş hoca, oyuncu vs borçlar kapatılmış (hocalar çekle, oyucular nakden), SGK borçları peşin ödenmiş, vergi borçları kısmen peşin kalan taksitlendirilmiştir. Ulusal lisans zorunluluk tarihi 30 Kasım’a kadar uzatılsa da bizim bir engelimiz kalmamıştır. 
2) Yabancı oyuncuların bir kısım eylül ayından, Türk futbolcuların ise hiç maaş borcu yoktur, maaşların zamanında ödenmesi sportif başarının temelidir. Asla ötelenmemelidir. 
3) Personel maaşları her ayın ilk günü ödenmeye başlamıştır. Bu hassasiyet kurum kimliği için son derece önemlidir. 
4) Şirketin nakit akım tablosu yapılmış, günlük, haftalık ve aylık yayınlanmakta ve takip edilmektedir. Bu şekilde ne zaman neye ihtiyaç var görülmekte ve sürpriz yaşanmamaktadır. 
5) Aylık faaliyet raporu 6 ekim itibari ile günceldir ve her ay güncelleyip yönetim kurulu gurubuna servis edilmelidir. 
6) Topladığımız çekler tedarikçilerimize dağıtılmış ve borç yükümüz düşürülmüştür. Sorunlu bir tedarikçi carimiz kalmamıştır. Uygun şartlar ile alım yapabilmek için tedarikçilere aylık düzenli ödeme tapılmaya devam edilmelidir. 
7) Bazı oyuncuların kiralama bedeli, yetiştirme bedeli, ikinci satış payı vs ödemeleri vardır, bunların en geç 30 Ekim’e kadar ödenmesi gerekmektedir. Lütfen takip ediniz. 
8) Menajer ödemelerinde temerrütte düşülmemesi için güncel var ise ihtar veya taleplerin takip edilmesi gerekir. Keza bu hesaplarda güncel olunamamıştır. 
9) Futbol ailesi ile şirket ve yönetim kurumsal ilişkisi ve mesafesi kurgusu hayata geçirilmiş ve yüksek başarı sağlanmıştır, aynı şekilde devam edilmelidir. 
10) Satın almada 3 teklif ve en iyi teklifin pazarlığı yapılarak ve düzenli ödeme performansı ile maliyetlerimiz 2022/23’e göre yüzde 25 düşürülmüştür, satın almaya deneyimli bir kadro acil yerleştirilmelidir. 
11) Satış kısmında tahsilatların büyük kısmı tamamlanmıştır, kalan tahsilatlar bir tablo üzerinden takip edilmelidir, keza çok atlanılmaktadır. 
12) kombine ve bilet satış ve gelir tabloları her hafta maç sonrası istenip alacak ve tahsilat takibi yapılmalıdır. 
13) 2023/24 deplasman gider tablosu güncellenmeli ve maliyet hesabına göre nasıl karşılanacağı netleşmelidir. 
14) 32 aydır ödenmeyen tüm kasım 2022 ve öncesi vergi borçları yapılandırıldı ilk 4 taksit gününde ödendi kalanlar mutlaka zamanında ödenmeli. Asla atlanmamalı keza yönetim kurulu üyeleri dönemlerinden sorumludur. 
15) Benim dönemimde ve geçmiş dönemden bildiğim yönetim kurulu üyelerine borçların tamamı ödendi. Daha geçmişten bazı yöneticiler alacağı olduğunu söylemektedir netleşmeli. 
16) Yönetim kuruluna giriş şartları netleştirilmeli ve delinmemeli. 
17) Personele eski tazminat borçlarının dörtte biri geçen hafta ödendi, taksitlendirilip zamanında ödenmelidir. 
18) Nuri hocanın futbolculuk zamanından gelen 462.000 Euro ve 2022/23’den maaş alacağının bir kısmı çeki ödendi ve lisans almaya engel ortadan kalktı. 
19) CK elektrik ile yapılan anlaşma ve yapılandırma 5 aydır günü gününe ödeniyor, ödemeler geciktirilmez ize 2024 eylülünden sonrada elektrik ödememiz aylık 1,5 milyonları geçmez, ödemeler düzenli yapılmalı. 
20) Ziraat Bankası ile ilk defa siyaseti sokmadan bir düzen yakalandı vadesi gelen ödemeler ve dönem sonu faizleri ödemeleri zamanında yapılmalı. Onaylanan güncel limit 125.000.000 TL bunun 50.000.000 TL’si rotatif. 
21) 2023/24 futbol ailesi bütçesi menajer Burak Uysal (Uysaloğlu) beyde günceldir. 
22) Maaş dengelerinin gözetilmesi çok önemli ve hassastır. 
23) A.Ş.’de muhasebe, finans ve idari kadrolarım performansı çok düşüktür biz denetimden dolayı değiştiremedik bu konuya el atılmalıdır. 
24) Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’nin bakım ve tadilatları yapıldı çevre tadilatları kaldı. Çim çalışmaları düzenli yapılmalı. Keza kış çimleri hala eksik. Bu konu asla ötelenmemeli. 
25) Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’nin GES projesi beklenmedik ödemelerin çıkmasından dolayı ötelendi, nakit akışına göre güncellenmeli. 
26) Projeler Burcu (Zaman) hanım, Alkan (Evren) bey ve Sinan (Boztepe) bey takibinde güncel tabloları mevcut. 
27) Genel işleyişte prosedürlerin oluşturulması ve yayınlanması gerekiyor. 
28) Son iki aydır stopaj ödeme ve iadesi alıyoruz, gününde ödenip iade prosedürü takip edilmelidir. 
29) Gider minimizasyonu için birçok çalışma başlattık devam ettirilmeli 
30) Hafriyattan 3 milyon Euro gelecekti, gelmeyen zamanın alacağı takip edilmeli, keza bütçemize bunun en az 2 milyon gelir olacağı düşünülerek kaydedildi. 
31) Güncel bütçe tablosu cuma günü guruptan yayınlandı her ay güncellenmeli, takip edilmeli ve yayınlanmalı. 
32) Ziraat Bankası’na ödenen faizler muhasebeye kontrol ettirilmeli ve hesaplanmalı. 
33) Hiç bir sözleşme arkasında avukat imzası olmadan onaylanmamalı. 
34) Adriano davasını İstanbul’dan uzman bir büro takip ediyor, bizde takip etmeliyiz. Şükür bundan başka önemli bir futbolcu davamız yok. 
35) Hasan Subaşı Tesisleri ile ilgili karşılıklı ihtar ve yazışmalar var. Vakıf ve Dernek ile lütfen takip ediniz. Biz en son taraflar eşit teminat yatırsın dedik. 
36) 2022/23 denetim raporu dernek ve vakıf a hem mail hem de kargo ile yollandı. 
37) A.Ş.’nin güncel borcu geçen cuma YK gurubundan durum tablosu olarak yayınlandı. Aylık durum raporları takip edilmeli.”

Antalya ve Antalyaspor ile ilgili her türlü haber, bilgi, belgeyi antalyasporum.com@gmail.com eposta adresine gönderebilirsiniz.