Trabzonspor’un olası cezası belli oldu

Trabzonspor’un olası cezası belli oldu

Süper Lig’in 35. haftasında geçtiğimiz Cumartesi günü oynanan ve Trabzonspor’un şampiyonluğunu ilan ettiği Antalyaspor mücadelesinde yaşanan olayların ardından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilen dosyalar belli oldu. Yüzlerce Bordo-Mavili taraftarın maç bitmeden sahaya girdiği ve bazılarının Antalyasporlu futbolcuları darp ettiği iddia edilen olaylarla ilgili olarak 49 ve 52. maddelerden sevk edilen Karadeniz temsilcisinin alabileceği cezalar dikkat çekti.

82 BİN TL İLE KURTULABİLİR

Toplam 4 maddeden Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilen Trabzonspor Kulübü’nü taraftar olaylarına bağlayan ise sadece 2 madde bulunuyor. Merdiven boşluklarının boş bırakılmaması gerekçesiyle 49. maddeden, saha olayları nedeniyle de 52. maddeden sevk edilen Trabzonspor’a talimatnamede yer alan hükümler ve geçmişteki benzer cezalar göz önünde bulundurulduğunda sadece 82 bin TL ödeyerek cezasını ödeme olasılığı doğdu.

MERDİVENLER İÇİN 50 BİN TL

Merdiven boşluklarını boş bırakmadığı için bu sezon ikinci kez disipline sevk edilen ve ilk seferinde 25 bin TL ceza alan Trabzonspor’un bu kez 50 bin TL ödemesi yönünde karar çıkacak.

32 BİN TL İLE 96 BİN TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Profesyonel Disiplin Kurulu’nun 52. madde uyarınca vereceği cezanın alt ve üst limitiyle ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatnamesi’nde net bir ifade yer almazken, bu sezon aynı maddeden kesilen ceza miktarları akıllara geldi. PFDK, bu sezon ilgili maddeden kestiği ceza miktarını 32 bin TL ile 96 bin TL arasında belirledi. PFDK’nın saha olayları nedeniyle kestiği son 40 cezaya bakıldığında ise kulüplere 31 kez 32 bin TL fatura göndermesi dikkat çekti. 2 kez 48 bin TL, 4 kez 64 bin TL ceza kesen PFDK, 3 kez de kulüpleri 96 bin TL’ye çarptırdı. PFDK’nin bu sezon aldığı bu kararların paralelinde bir karar daha alması halinde Trabzonspor toplamda 82 bin TL ile 146 bin TL arasında para cezasıyla yaşanan olayların bedelini ödemiş olacak. Karadeniz ekibi, söz konusu karşılaşmadaki olaylardan ötürü bir maç saha kapama, seyircisiz oynama veya elektronik bilet iptali cezası da alabilecek.

4. KEZ AYNI MADDEDEN SEVK EDİLDİ

Trabzonspor, Antalyaspor maçındaki olaylarla birlikte bu sezon 4. kez 52. maddeden disipline sevk edildi. Bordo Mavililer, daha önceki sevklerinde 2 kez 32 bin TL, 1 kez de 48 bin TL ödemeye mahkum edildi.

52. MADDE NE DİYOR?

Trabzonspor’un saha olayları nedeniyle sevk edildiği diğer madde olan 52’de net bir ceza miktarı belirtilmiyor. İlgili maddede, “Stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal eden kişiler, bir aydan iki yıla kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır. Disiplin Kurulu; seyircisi, mensupları, futbolcuları nedeni ile olaylardan sorumlu kulüplere olayın ağırlığına göre, para cezası, saha kapatma ve seyircisiz oynama cezasını birlikte uygulayabileceği gibi sorumlu kulüp hakkında, bu cezalardan herhangi birini vermekle de yetinebilir” ifadelerine yer veriliyor. (Lider)